Kimler kurban kesebilir?

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte kurban satışları da başladı. Peki, kimler kurban kesebilir? Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kredi kartıyla kurban alınır mı? Kurban ile ilgili merak edilenler haberimizde.

29 Temmuz 2020, Çarşamba 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kurbanlık alımı ile ilgili merak edilen soruların yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından elektronik ortamda soru ve cevap olarak yayınlandı. Peki, kimler kurban kesebilir? Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? Kredi kartıyla kurban alınır mı? Kurban ile ilgili merak edilenler haberimizde.

Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir. Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.


Kredi kartıyla kurban satın alınır mı?

Kredi kartıyla kurban satın alınır mı?

Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.

Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti nasıl dondurulur?