Kırklareli’nde "Su Festivali" başladı

Kırklareli’nde 'Su Festivali' başladı

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca beldesinde düzenlenen "Su Festivali" kortej ile başladı

06 Mayıs 2017, Cumartesi 20:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Prof. Dr. Erdal İnönü Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Edirne Belediyesi bando takımı kortej ile belde meydanına yürüdü. 


SAĞANAK YAĞMURDAN OLUMSUZ ETKİLENDİ


Burada, halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam eden etkinlikte aniden etkili olan sağanak, festivali olumsuz etkiledi. Yaklaşık 15 dakika etkisini gösteren yağış sonrası oluşan gökkuşağı ise güzel görüntüler oluşturdu.

Belediye Başkanı Serdar Türker, burada yaptığı konuşmada, Kaynarca’nın tanıtımı ve tarihi için su festivalinin önemine dikkati çekerek, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. Kaynarca’nın tanıtımı ve gelişmesi için gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade eden Türker, "Kaynarca’nın çok eski bir tarihi var.Biz de tarihimize ışık tutacak çalışmalar yapıyoruz. M.Ö 513 yılında Pers İmparatoru Darius, İskit seferi öncesi yaklaşık 700 bin kişilik ordusuyla beldemizde 3 gün konaklamış. Konakladığı sırada bölgemizde kaynaklardan su ihtiyacını karşılamış. Ordusuna ’Ben dünyaya, en güzel sulara da Teoros sahip’ yazılı kitabe diktirmiş. Bu bilgiler tarihçi Heredot’un kaynaklarında da yer almaktadır ancak kitabe daha sonra kaybolmuş." diye konuştu.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vaka sayısı en çok artan illerinde başında geliyor! İki kişiden fazla kişi yan yana gelemeyecek