Kırmızı Ay tutulması büyüledi

Şu anda Ay'ın Dünya'nın gölgesine girmesiyle birlikte Ay tutulması yaşandı. Tam tutulma anında gökyüzünde kırmızı bir çanak gibi beliren Ay'ın tutulması, gündüz saatlerine denk geldiği için Türkiye'den izlenemedi

15 Nisan 2014, Salı 09:09
A A

Son 500 yılda sadece 3 kez gerçekleşen 'kanlı Ay tutulması (kırmızı Ay tutulması)" olarak tabir edilen astronomi olayı dünyayı büyüledi. Ay'ın kırmızı renk aldığı tam tutulmalar 1492, 1949 ve 1967 yıllarında gerçekleşmişti.

Tarihi an hem NASA'nın resmi internet sitesi üzerinden hem de dünya televizyonlarında canlı yayınlandı. Tutulma, 1 saat 28 dakika sürdü.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer16671","16671","201404","16671-126706.jpg","1", "0","Kırmızı Ay tutulması büyüledi");

Tutulma, Dünya'nın uydusu olan Ay'ın, gezegenin gölgesine girmesi ile başladı. Uydunun tam olarak gezegenin gölgesine girmesiyle birlikte de kanlı Ay tutulması olarak adlandırılan tutulma anı yaşandı ve Ay kızıla büründü.

Kuzey ve Güney Amerika'dan görülebilen tutulma, gündüz saatlerine denk geldiği için Türkiye'den izlenemedi.

Tutulma esnasında tam olarak kaybolmayan ay, koyu kızıl bir renge büründü. Bu durum, tutulma olayı esnasında Dünya'dan yansıyan Güneş ışınlarının Ay'ın üzerine düşmeye devam etmesi ile açıklanıyor.

Bu tutulma toplam 4 "Kanlı Ay Tutulması"ndan oluşan serinin ilki olma özelliğini taşıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.