Kırmızı kod savaşçıları

Kırmızı kodlu alanındaki sağlık çalışanları, zamanla hayat arasında yarışıyor. Sağlık çalışanları DHA’ya ‘Kırmızı Kodlu Alan’a girmeden önce poz verdi.

25 Nisan 2020, Cumartesi 08:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüsle hayat pahasına yapılan savaş, 112 Acil ekibiyle başlayıp kırmızı kodlu yoğun bakım alanındaki doktorlara kadar ulaşan kesintisiz sağlık zinciri ile veriliyor. Bu sayede iyileşme sayımız artıyor. İşte dünyanın hayranlıkla izlediği savaş...

Türkiye’nin corona virüse karşı en büyük şansı 165 bin 363’ü doktor, 204 bin 969’u hemşire olmak üzere 1 milyon 61 bin 65 kişilik sağlık ordusu. Bu ordunun ön cephedeki neferleri, 112 Acil ekipleri. 24 saat görev başında olan 112 Acil ekipleri tulum, galoş, maske, siperlik ve eldivenden oluşan koruyucu ekipmanını giyip yardım isteyenin evine ulaşıyor.

Hastada corona virüs belirtileri varsa en yakın sağlık kuruluşuna götürülüyor. 112 Acil doktoru, hastanedeki doktorlara hasta ile ilgili bilgi veriyor. Ardından da başka hastalar için ambulansı dezenfekte ediyorlar.

Kimsenin gitmediği alan

Kimsenin gitmediği alan

Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakımda koronavirüslü hastaların bulunduğu bölüm ‘kırmızı kodlu alan’ olarak anılıyor. 112 Acil ekibinin getirdiği hastalar arasında durumu ciddi olanlar hemen bu alana alınıyor. Bulaşma riski çok yüksek olduğu için buraya kesinlikle ziyaretçi kabul edilmiyor. Bu nedenle hastaların yeme-içme dahil tüm ihtiyaçları yoğun bakımdaki sağlık çalışanları tarafından karşılanıyor.

CNN’e haber oldu

CNN’e haber oldu

Kırmızı kodlu alandaki sağlık çalışanları, çok dikkatli olmak zorunda. Koruyucu elbise giyip, maske, eldiven ve siperlik takıyorlar. Sağlık çalışanları, hastaların hem tedavisini yapıyor, hem de psikolojik destek veriyor. CNN International geçen hafta Cerrahpaşa’daki yoğun bakım alanına girdi. Muhabir izlenimlerini dünyaya şöyle duyurdu: “Burada ABD ve Avrupa’da olduğu gibi koruyucu ekipman ve yatak sıkıntısı yok.”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 23 Nisan kutlamalarına alternatif etkinlik