Kırtasiyelerde corona virüs önlemleri alındı

Okulların 31 Ağustos'ta açılacağının açıklanmasının ardından kırtasiyelerde dezenfeksiyon ve corona virüs önlemi çalışmaları başladı. Kırtasiyeciler Derneği Başkanı da öğrencilere ve velilere önerilerde bulundu.

19 Ağustos 2020, Çarşamba 16:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Mehmet Helvacıoğlu, AA muhabirine, yeni eğitim öğretim yılı öncesi kırtasiyecilerin aldığı tedbirleri anlattı ve alışveriş yapacak velilerle öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında geçen dönem öğrencilerin eğitimlerine evden devam etmesinin kırtasiye sektörünü de olumsuz etkilediğini belirten Helvacıoğlu, "Sektörümüz bu süreçten, devletimizin perakende mağazalarına sağladığı desteklerle ve ürün gruplarındaki çeşitlilik sayesinde çıkmaya çalışıyor. Kırtasiyecilerimiz sokağa çıkma kısıtlamalarından kaynaklı evlerinde kalan halkımıza, eve servis, online sipariş gibi alternatif yöntemlerle hizmet etmeye devam etti" dedi.


Helvacıoğlu, okul sezonunu "sektörün bayramı" olarak niteleyerek, yeni döneme çok iyi hazırlandıklarını söyledi.

Okulların açılış tarihinin ertelenmesinin kırtasiye sektöründe olumsuz bir havaya neden olduğunu ifade eden Helvacıoğlu, "Elbette sağlık birinci önceliğimiz ve sektörümüz uzun yıllardır bu bilinçle mücadele veriyor. Bizler hem öğrencilerimizin sağlığını koruyacak önlemler alıyor hem de sektörümüzün yeni normalimizde de etkin faaliyetlerine heyecanla devam edebilmesi için çok çalışıyoruz" diye konuştu.

"Alışverişler son güne bırakılmamalı"

"Alışverişler son güne bırakılmamalı"

Helvacıoğlu, yeni eğitim öğretim dönemi öncesi kırtasiyelerde yoğunluk yaşanmaması için velilere de tavsiyede bulunarak "Kırtasiye mağazalarında iş güvenliği, sağlık, temizlik ve sosyal mesafe konularında tüm hazırlıklar yapıldı. Tüketicilerimiz gönül rahatlığıyla kırtasiyecilerinden alışverişlerini yapabilir" dedi.

Merdiven altı ürün uyarısı

Merdiven altı ürün uyarısı

Özellikle bulunduğumuz salgın dönemi bu noktada daha hassas davranılmasını gerektiriyor. Geleceğimizin mimarı çocuklarımızın hayatı riske atılmamalı, hijyen tedbirlerini alan kırtasiyelerden kimliği belli ürünler alınmalı. Tüketiciler, mutlaka ürün etiketine bakmalı. Ambalajlı, üreticisi ya da ithalatçısı belli ürünler tercih edilmeli. Özellikle boya kalemlerinde 'CE' işareti ve 'EN71 standardına uygundur' ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalı. Oyuncak şeklinde olan veya niteliği taşıyan ürünlerin hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dikkat etmeliler. Sprey boyalar ve yapıştırıcıların su bazlı olması ve solvent içermemesi konusunda hassas davranmalılar

"Uzaktan eğitimle döneme başlayacak çocuklarımızın motivasyonunu artıracak en önemli etken, kuşkusuz kırtasiye ürünleri olacaktır" diyen Helvacıoğlu, öğrencilerin bu sürece adapte olmasında kırtasiye ürünlerinin etkisinin de bulunacağını söyledi.

Bu yıl, okul çantası ve ihtiyaç duyulacak tüm kırtasiye ürünlerinin maliyetinin 350 lira olarak belirlendiği bilgisini veren Helvacıoğlu, ders başı yapacak tüm öğrencilere başarılar diledi.

Zeynep Kahveci - AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Konut Fiyat Endeksi haziran ayında arttı