Kış aylarında hastalıktan koruyor, afrodizyak etkisiyle de cinsel gücü artırıyor

Kış aylarıyla birlikte mikrop kırıcı özelliği nedeniyle, mesir macununa olan ilgi artıyor. Şifa kaynağı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanan Mesir macunu içeriğindeki 41 çeşit baharatla hem hastalıklardan koruyor hem de afrodizyak etkisiyle cinsel aktiviteyi artırıyor. Peki, mesir macununun faydaları nelerdir? İşte mesir macunu ile ilgili bilmeniz gerekenler...

15 Aralık 2019, Pazar 13:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
41 çeşit baharattan yapılıyor

41 çeşit baharattan yapılıyor

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi, Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultanı iyileştiren ve 41 çeşit baharattan yapılan mesir macunu ve türevlerine kış aylarıyla birlikte ilgi arttı. Yapılan bilimsel çalışmalarla mesir macununun içeriğindeki baharatların; mikrop kırıcı, mide yatıştırıcı, romatizma, iltihap, iştah açıcı, süt arttırıcı ve idrar yolları gibi rahatsızlıkların tedavisinde destekleyici bir etkisi olduğu ifade edildi.

Grip ve soğuk algınlığına iyi geliyor

Grip ve soğuk algınlığına iyi geliyor

Manisa’nın en önemli değeri olan mesir macunu asırlardır şifa dağıtmaya devam ediyor. Yaklaşık 5 asır önce dönemin saray hekimi Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharatın karışımıyla yapılan Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Ayşe Hafsa Sultan'a şifa olan mesir macunu birçok hastalığa da iyi geliyor. Kışın özellikle meydana gelen grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa karşı mesir macunu adeta şifa kaynağı olurken mesir macununun etkisi bilimsel çalışmalarla da ortaya konuldu. Kış aylarında artan hastalıklarla mücadele etmek için mesir macununa ve mesir macunu çayına yoğun ilgi var. 

Mesir macunu nasıl tüketilmeli?

Mesir macunu nasıl tüketilmeli?

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, “Şifalı mesir macunu tüketimi kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla oluyor. Mesela vatandaşlar şifalı mesir macununu kaşık kaşık da yiyebilirler ama aşırıya kaçmamak kaydıyla. Çünkü bünyesel farklılıklar olabilir. Mesir macunu fazla tüketilirse ters etki yapabilir. Şeker hastaları da bunu yiyebilir ama önce test etmesi lazım. Ayrıca mesir macununu süt ile karıştırıp yemelerinde de fayda var. Süt zaten faydalı. Sütün içerisine mesir macunu karıştırıp yerlerse daha etkili ve faydalı olur. Bağırsak, mide ülseri, boğaz ağrılarına faydası var. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. 2 yaş üstü çocukların da tüketmesinde fayda var. Günlük tüketim sınırlaması yoktur. Yüzde 100 şeker pancarından yapıldığı için şekerle tüketmek istemeyen vatandaşlar olabilir. O zaman mesir çayını içebilirler” dedi.

Mesir macununun faydaları bilimsel olarak kanıtlandı

Mesir macununun faydaları bilimsel olarak kanıtlandı

41 çeşit baharatın karışımıyla hazırlanan mesir macununun içeriğiyle ilgili 2016 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinde laboratuvar ortamında yapılan testler sonucu, şifa kaynağı olduğu bilimsel olarak onaylandı. Macunun içeriğindeki baharatların; mikrop kırıcı, mide yatıştırıcı, romatizma, iltihap, iştah açıcı, süt arttırıcı ve idrar yolları gibi rahatsızlıkların tedavisinde destekleyici bir etkisi olduğu ifade edildi.

Mesir macunu faydaları

Mesir macunu faydaları

Mesir macunu içeriğinde bulunan baharatlar sayesinde çok fazla uyarıcıya sahip. Günlük hayatta tek tek bulamayacağınız bu bitkiler bu karışımla macun şeklinde sunuluyor. Mesir macununun içeriğinde anason, Hindistan cevizi, çivit, çöpçini, çörekotu, darfülfül, hardal tohumu, havlicav, karabiber, karanfil, kimyon… Bu baharatlar bir araya gelince enerji vererek cinsel gücü artırıyor.

Afrodizyak etkisi ile bu baharatlar cinsel gücün yanı sıra iştahı da olumlu anlamda etkiliyor. Atalarımızdan kalan bu karışım, mide rahatsızlıklarına karşı da son derece etkili.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Mucize bitki' safran, depresyona iyi geliyor