Kışın en sevilen içeceği aynı zamanda çok da şifalı

Kışın çok severek içtiğimiz, adeta bu mevsimle özdeşleştirdiğimiz boza aynı zamanda sağlık açısından da sayısız fayfaya sahip. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, boza hakkında bilgiler veriyor ve faydalarını anlatıyor...

A A
GEREKTİĞİ KADAR TÜKETİN

GEREKTİĞİ KADAR TÜKETİN

Bozanın bağışıklığı güçlendirerek birçok hastalığa karşı koruma sağladığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, boza potasyum deposu olması sebebiyle kan basıncını kontrol altında tutulmasına, kemik sağlığının korunmasına, stresle mücadele edilmesine ve kas dokusunun düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacağını belirtti. 

Darı irmiği veya un, şeker ve su bazlı bir içecek olan boza, içerdiği demir, fosfor, A, E, B1 ve B2 vitamin ve mineralleri sayesinde tam bir şifa kaynağı. Bozada bulunan bakteriler hem kolon kanseri riskini düşürüyor hem de kısa vadede kabızlığa iyi geliyor. Bozanın fermantasyonu sırasında yapısında üreyen yararlı laktat bakterileri bağırsak sağlığı için çok önemli.

DİYET YAPANLAR BOZA TÜKETİMİNDE AŞIRIYA KAÇMAMALI

DİYET YAPANLAR BOZA TÜKETİMİNDE AŞIRIYA KAÇMAMALI

Boza oldukça faydalıdır ancak yüksek kalorili olması sebebiyle temkinli yaklaşılması gerekir. Bozanın bir bardağı yaklaşık 30 gram karbonhidrat içerir. Boza şeker de içerdiği için hamileler ve diyabet hastaları boza tüketimine çok dikkat etmeli.


1 su bardağı boza ortalama 200-250 kaloridir. Bu nedenle sağlıklı veya spor yapan bireyler bozayı rahatlıkla tüketebilirken, kilo verme dönemindeki bireyler 1 çay bardağı kadar bozayı ara öğün olarak tüketebilir.

BOZA 2-3 GÜN İÇERİSİNDE TÜKETİLMELİ

BOZA 2-3 GÜN İÇERİSİNDE TÜKETİLMELİ

Bozanın ideal tüketim süresi 3-5 gün civarındadır. Karışım heterojen olduğu için tüketilmeden önce çalkalanması doku dağılımı açısından daha doğru olacağı gibi bekletilen günlerde mayalanma devam edeceği için tadında ekşime olabilir. Daha fazla bekletilen bozalar gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Bu yüzden ortalama 2-3 gün içinde tüketilmesi en sağlıklısı.

BOZANIN FAYDALARI:

BOZANIN FAYDALARI:

Öksürük kesici özelliği bulunan boza kansere karşı bir savaşçıdır. Anne sütünü arttıran ve özellikle gelişim dönemindeki çocukların kemik sağlıklarını koruyan bir kalsiyum deposudur. Enerji verir ve sindirimi düzenlemeye yardımcı olur.


Bozanın diğer bir faydası ise cilt güzelliği için kullanılmasıdır. Enerji veren bir besin olan boza, içerisindeki bileşiklerden dolayı enerji korunmasını sağlar ve strese karşı savaşır.

BOZA NASIL YAPILIR?

BOZA NASIL YAPILIR?

Malzemeler:

*3 su bardağı bulgur *2 kahve fincanı kadar pirinç *3 su bardağı toz şeker *Maya *Kap 

Yapılışı:

Yapılışı:

  • Bulgurlarınızı bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün ıslattığınız bulgurların üzerine pirinçleri de ekleyip haşlayın. Haşlanma işlemi bittikten sonra mikser yardımı ile iyice ezin ve daha sonra süzgeç ile süzün. Hazırlamış olduğunu karışımı bir tencere ye aktarın ve kısık ateşe koyun. Üzerine şekeri ilave edin. Eriyinceye kadar karıştırıp daha sonra ocaktan alın.
  • Oda sıcaklığında soğumaya bıraktığını bu karışımı arada bir karıştırarak topaklanmasını önleyebilirsiniz. Karışım ılık hale gelince içine suda ezdiğiniz mayayı ilave edin ve ağzını kapatın. Tahmini 25 derecelik bir sıcaklıkta 2-3 gün saklayın. Ancak arada karıştırmak için açabilirsiniz. Eğer 3 gün sonra göz göz olmuşsa bozanız hazır demektir.
  • Tarçın ve leblebiyle servis edebilirsiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (11 Ocak 2019)