'Kıyamet ambarı' için yeni tohumlar geldi

Kuzey Kutbu’na yaklaşık bin 200 kilometre uzaklıktaki kıyamet ambarı tesisi, 2 milyar 250 milyon tohum türünü depolayabilecek kapasitesi ile tohumlara ev sahipliği yapıyor. İnsanlığın son umudu olarak nitelendirilen ambara 60 bin adet tohum örneği gönderildi.

26 Şubat 2020, Çarşamba 10:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Norveç'te buzulların altında inşa edilen ve insanlığın başına gelebilecek olağan bir felakette insanlığın son umudu olması planlanan tohum ambarında dünyanın her yerinden milyonlarca tohum örneği bulunuyor. 

Türkiye de ambara tohum gönderen ülkeler arasında 15. sırada yer alıyor. Türkiye şimdiye kadar ambara 7 milyon 616 bin 532 tohum örneğiyle katkıda bulundu.

Olası felaketlerle yeryüzündeki bitki örtüsü ve ürün çeşitliliğinin tamamen yok olması riskine karşı kurulan tohum bankası için Norveç, 9 milyon dolar harcadı. Bir dağın içinde korumaya alınan tohumlar için en büyük tehdit ise kutup ayıları. Bölgedeki yüzlerce kutup ayısını ambardan uzak tutmak için özel güvenlik görevlileri çalışıyor.

Kürsel ısınma etkiledi 

2017 yılında ambar üzerindeki buzulların küresel ısınma nedeniyle erimesiyle su almaya başlamıştı. Ambarın bir bölümünden içeriye su girdiğini ifade eden görevliler tohumlar zarar görmeden su tahliyesinin yapıldığını açıklamışlardı. 


Sıcaklık nasıl korunuyor?

Nordik Gen Bankası’nda koordinatör olarak çalışan Asmund Asdal, tahıl ambarının 2 bin nüfuslu bir kasabada kurulu bulunduğunu ve Longyearbyen halkının kullandığı elektrik sistemine bağlı soğutulduğunu söyledi.

Asdal, ambarın bulunduğu Svalbard bölgesinde kömür üretildiğini belirterek "Tohumlar bir dağın dehlizlerinde depolanıyor. Bu alanda sıcaklık eksi 18 dereceden daha fazla olmamalı. Zaten bölgenin normal koşullardaki sıcaklığı da yaklaşık eksi 4 civarında, geriye kalan eksi 14’lük kısmı da ekstra soğutma sistemleri kurarak gerçekleştiriyoruz. Bunun için gereken enerjiyi, bölgede kömürle çalışan elektrik üretim santrali sağlıyor. Böylece işletme faturalarımız da kabarık olmuyor" ifadesini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koronavirüs salgınında aklına bir fikir geldi, 30 yaşında milyarder oldu