KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı yeni kabineyi onayladı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün başbakanlığındaki yeni koalisyon hükümetini onayladı

16 Nisan 2016, Cumartesi 15:23
A A
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı yeni kabineyi onayladı

KKTC'de Başbakan Ömer Kalyoncu'nun istifasını sunmasının ardından hükümeti kurmakla görevlendirilen Özgürgün, Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) ve bağımsızların desteğiyle oluşturdukları yeni Bakanlar Kurulu'nu Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Akıncı’ya sundu.    

Cumhurbaşkanı Akıncı, burada yaptığı konuşmada, Özgürgün'ün bakanlar kurulu listesini kendisine sunduğunu belirterek, listeyi onayladığını bildirdi.     

Önemli olanın hangi hükümet olursa olsun topluma en yararlı hizmetin sunulması olduğuna işaret eden Akıncı, yeni hükümetin ülke ve toplum için hayırlı olmasını diledi.    

Akıncı, Özgürgün ile Kıbrıs müzakere sürecini de ele aldıklarını belirterek, yeni kurulacak hükümet ile uyumlu çalışmalarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

"Kıbrıs'ta artık 2016 yılını barış yılı haline dönüştürmek ortak bir hedef olmalı." diyen Akıncı, bu yönde hep birlikte çalışacaklarını sözlerine ekledi.    

YENİ HÜKÜMET UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞACAK    

Özgürgün de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, yeni koalisyon hükümetinin Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından onaylandığını kaydetti.    

Yeni hükümetin Cumhurbaşkanı ile hem müzakere sürecinde hem de diğer konularda tam bir uyum içerisinde çalışacağını söyleyen Özgürgün, yeni kurulan hükümette Bakanlar Kurulu'nun şu isimlerden oluştuğunu açıkladı:    

"Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst."    

KKTC'de Başbakan Kalyoncu'nun Cumhurbaşkanı Akıncı'ya istifasını sunmasını ardından hükümet kurma görevi Özgürgün'e 8 Nisan'da verilmişti.    

AA

Sıradaki haber yükleniyor...