KKTC'den açıklama: Aleyhimizde asılsız suçlamalar yapılıyor

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, dün Kıbrıs Rum Kesimi lideri Anastasiadis ile KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı arasındaki görüşmenin ardından Rum tarafından yapılan açıklamalara tepki gösterdi

03 Nisan 2017, Pazartesi 17:32
A A
KKTC'den açıklama: Aleyhimizde asılsız suçlamalar yapılıyor
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2 Nisan Pazar akşamı Rum Lider Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile ara bölgede bir araya geldi. İki lider bu yemekte, müzakere sürecine ilişkin değerlendirme, gözlem ve önerilerini birbirleriyle paylaştı.

KKTC Sözcüsü Barış Burcu, "Konuşulanlar ve sonuçlarla ilgili tek açıklamanın, Espen Barth Eide tarafından yapılacağı karşılıklı mutabakatla kararlaştırıldı. Bu uzlaşı gereği, taraflar herhangi bir açıklamada bulunmayacaktı. Buna rağmen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Sayın Nikos Hristodulidis sabahın erken saatlerinde başlayarak gün içerisinde çeşitli medya organlarına, varılan uzlaşıya aykırı olarak,sürekli gerçek dışı açıklamalarda bulundu. Sayın Cumhurbaşkanımız aleyhine de asılsız suçlamalar yapıldı" ifadesinde bulundu.


'İDDİALAR GERÇEK DEĞİL'


KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ayrıca şu açıklamalarda bulundu: "Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı’nın, BMGS Özel Danışmanı Sayın Espen Barth Eide nezdinde varılan mutabakata duyduğu saygı gereği, bu iddialar hakkındaki cevabımızı, bu iddiaların gerçek olmadığını ifade etmekle sınırlı tutuyoruz. Kıbrıs Türk tarafı olarak amacımız, varılan mutabakatlara saygı duyarak her iki toplumun güvenliğini, eşitliğini, özgürlüğünü ve huzurunu gözetecek iki toplumlu, iki bölgeli federal bir çözüme bir an önce ulaşmaktır."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.