KKTC'den Rumlara elektrik

KKTC'den Rumlara elektrik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Kıbrıs Rum kesimine elektrik enerjisi verilmeye başlandı

17 Temmuz 2011, Pazar 12:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

KKTC'den Kıbrıs Rum kesimine insani yardım amaçlı elektrik satılması konusunda, Kıbrıs Rum kesiminden yetkililerle dün sabah sözleşme imzalanmıştı. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunun (Kıb-Tek) bir yetkilisinden aldığı bilgiye göre, Lefkoşa yakınlarındaki Haspolat'tan, Rum tarafına enerji transferine dün gece saatlerinde başlandı.

KKTC elektriği Rum şebekesine aktarılmaya başladı. Rumlar, ilk anda test çalışması yapacak ve sonra elektriği kendi şebekesine dağıtacak.

KKTC'den Kıbrıs Rum kesimine, KKTC'deki talebin yoğun olduğu saatlerde 60-70 megavat, düşük olduğu saatlerde ise 100-120 megavat arasında elektrik verilecek.

Kıbrıs Rum Sanayi ve Ticaret Odası (KEVE) Başkanı Mavros Mavromatis ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) arasında dün sabah imzalanan sözleşmeye göre, bugünden itibaren Ağustos sonuna kadar 60 ile 120 megavat arasında elektrik enerjisi 0,43 TL karşılığında Kıbrıs Rum kesimine satılacak. Talep olduğu takdirde sözleşme yenilenebilecek.

Kıbrıs Rum kesiminde, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) Zigi'deki Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde tutulan barut dolu 98 konteyner 11 Temmuz Pazartesi günü patlamış, üs ve hemen yakınında bulunan ve Rum tarafının ana elektriğini sağlayan Vasiliko'daki elektrik santrali tahrip olmuştu.

Santralin devre dışı kalmasıyla Rum tarafında büyük oranda elektrik açığı ortaya çıkmıştı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'de 10 Rus diplomat sınır dışı edilecek