Koca bulamayınca sokağa döküldüler!

'Eş bulamamaktan' şikayet eden Nijeryalı kadınlar, ülkedeki damat eksikliğini protesto amacıyla yürüyüş düzenledi

28 Eylül 2013, Cumartesi 15:53
A A

Zamafara Dullar Derneği, ülkenin kuzey batısındaki Zamafara eyaletinin başkenti Gusau kentinde, bölgede genel olarak yaşanan ancak özellikle eşini kaybeden veya boşanmış kadınlar için zirveye çıkan 'damat adayı eksikliği'ni protesto için hükümet binasına yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşün, hükümetin dikkatini bu konuya çekmek amacıyla yapıldığı kaydedildi. Protestonun ardından AA muhabirine konuşan Zamafara Dullar Derneği Genel Başkanı Suveybe İsa, 8 bin kadının "eş bulmalarına yardımcı olması için" derneğe başvurduğunu söyledi.

ÇOĞU DUL VE BOŞANMIŞ

İsa, kendilerine başvuran kadınların 5 bin 380’inin boşanmış, 2 bin 200’ünün dul, bin 200’ünün yetim ve 80’inin ise bekar olduğunu aktardı. Kadınların, muhafazakar olarak bilinen Zamafara’da "eş isyanını" açıkça ortya koymalarının kolay bir durum olmadığını ifade eden İsa sözlerine şöyle devam etti: "Kadınlık onurumuz var ancak bu, sıkıntımızı hükümete göstermek için bir yol. Anne olabilecek yaştaki bu kadar çok kadının evli olmaması ayıp değil mi? Kadınların kendi ihtiyaçlarını temin etmeleri için terkedildiği toplum bunun karşılığını görecektir."

Yürüyüşe katılan kadınlardan Asmawu Dan Zaria (24), Zamafara Hisbah Komisyonu’na (evlilik konusunda hizmet veren hükümet kuruluşu) evlenmesine yardımcı olması için başvurduğunu dile getirerek, normal bir hayat sürmediklerini ve tamamlanmak için eşe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Zamafara Dullar Derneği yetkilisi Sa’idu Goshe, Nijerya’nın kuzey kesiminde büyük bir Müslüman nüfusun bulunduğunu ancak erkeklerin, eşlerinin ihtiyaçlarını karşılamak yerine, evlenmek için kadınlardan ev eşyalarını satın almalarını istediğini, bu beklentinin kadınlar için ayrı bir mağduriyete yol açtığını söyledi.

NEDENİ EKONOMİK

Nijerya’nın kuzey kesiminde yaşanan bu sosyal problem bazı yerel makamları da sorunu çözmek için önlem almaya itti. Perşembe günü bölgedeki Kano eyaletinde bekarlar ve dullar için 240 milyon naira (3 milyon TL) harcanarak büyük bir toplu düğün organize edildi. Uzmanlar, Nijerya’da hayat şartlarının ağırlaşması ve ekonomik zorluklar sebebiyle erkeklerin giderek evlilikten uzak durmaya başladığını, bu durumun yol açtığı "eş kıtlığının" bölgede kronik bir toplumsal soruna dönüştüğünü belirtiyor.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.