Kolera ve Sagopa Kajmer kimdir?

Kolera ve Sagopa Kajmer kimdir?

Sagopa Kajmer adıyla bilinen rapçi Yunus Özyavuz'dan iki yıl önce boşanan Kolera lakaplı rapçi Esen Güler, eski eşinden bir buçuk yıl boyunca şiddet gördüğünü iddia etti. Magazin gündemine oturan bu ünlü çift internette sıklıkla aratılıyor. Peki, Kolera ve Sagopa Kajmer kimdir? İşte detaylar…

03 Nisan 2019, Çarşamba 11:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sagopa Kajmer ismiyle bilinen Yunus Özyavuz’un eski eşi Kolera lakaplı Esen Güler şiddet gördüğünü iddia etti. Bu haber magazin gündemine oturdu. İnternette sıklıkla Sagopa Kajmer ve Kolera kimdir? sorusu aratılıyor. İşte detaylar…

SAGOPA KAJMER KİMDİR

Yunus Özyavuz veya sahne adıyla Sagopa Kajmer, 17 Ağustos 1978 tarihinde Samsun'da dünyaya geldi. İlköğretim, ortaöğretim ve lise eğitimini Samsun'da tamamladı. Daha sonra Samsun'da yerel bir radyoda DJ'lik yaparak işe başladı. Daha sonra üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi ve İstanbul Üniversitesinden Fars Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirerek mezun oldu. 1999'da Kuvvetmira adlı rap grubunu kurdu ve grupta Silahsız Kuvvet adıyla yer aldı. Daha sonra Yeraltı Operasyonu'nda yer aldı. Başta Silahsız Kuvvet mahlasını kullanan sanatçı daha sonra Sagopa Kajmer ismini kullanmaya başladı ve Sagopa Kajmer isimli bir albüm çıkardı. Aynı tarihte Gerilim 99 (Promo) adlı albüm çıkardı. Bu albümden sonra On Kurşun'u çıkardı.

2000'de Ceza ile birlikte Toplama Kampı isimli bir albüm yayımladı. 2001'de Sözlerim Silahım'ı yayımladı. Aynı tarihte One Second'ı yayımlandı. 2002'de İhtiyar Heyeti adlı bir albüm çıkardı. Yine aynı tarihte Ceza'nın Med Cezir albümünün prodüksiyonluğunu yaptı. Aynı yıl Sagopa Kajmer adıyla Sagopa Kajmer albümünü çıkardı. Bu albümden sonra On Kurşun adlı bir albüm yayımladı. Aynı tarihte internet üzerinden Pesimist EP 2 isimli bir EP yayımladı. 2004'te Bir Pesimistin Gözyaşları'nı piyasaya sürdü. G.O.R.A. filminin müziklerini yaptı. 2005'te Romantizma albümünü çıkardı. 11 Ağustos 2005'te kendi plak şirketi Melankolia Müzik'i kurdu. 2006'da Melankolia Müzik etiketiyle Kafile isimli bir derleme albüm yayımladı. 1 Ağustos 2006'da Esen Güler (Kolera) ile evlendi. 2007'de Kolera ile İkimizi Anlatan Bir Şey isimli bir düet albümü yayımladı. 2008'de Kötü İnsanları Tanıma Senesi adlı bir solo albüm yayımladı. 2009'da Şarkı Koleksiyoncusu isimli bir albüm çıkardı. 2010'da Kolera ile 2. düet albümü Bendeki Sen'i piyasaya sürdü. 2011'de Saydam Odalar'ı piyasaya sürdü. 2013'te Kalp Hastası isimli bir albüm çıkardı. 2017'de Ahmak Islatan albümünü çıkardı.

KOLERA KİMDİR?

İstanbul doğumludur. Baba tarafı Bulgaristan, anne tarafı ise Bosna-Hersek asıllıdır. Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunudur. 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap müzisyeni olan Sagopa Kajmer ile nikah masasına oturdu, ikili 20 Kasım 2017 tarihinde boşandı.

Hip hop kültürüne breakdance ile adım attı. Kendi yazıp kaydettiği amatör şarkılarını Sagopa Kajmer ile tanıştıktan sonra Sagopa Kajmer'e dinletti ve 1998'den itibaren Kuvvetmira stüdyolarında kendi parçalarını kaydetmeye başladı. Bu tarihten sonra Hiphop'un sadece rap dalıyla ilgilenmeye başladı ve hâlen bu tarzda eserler vermeye devam etmektedir. İlk şarkı kaydını 1998 yılında Kuvvetmira Stüdyosu'nda "İnkâr Boşuna" adlı parçaya yapmıştır. Aynı sene Silahsız Kuvvet (Sagopa Kajmer) ile "Neden Ağlıyorum" ve "Dünden Kalma Hayaller" adlı parçaları kaydetmiştir. 2001 yılında ise ilk Underground EP'sini internet yoluyla dinleyicilerine servis etti. Bu albümde Kolera'nın "Eksik Eylüllerin Geciken Yağmurları", "Psikolog" ve "Komada Martı" adlı şarkıları vardır. Bu EP'yi 19 yaşında çıkarmıştır. 2004 yılında ise Sagopa Kajmer'in Bir Pesimistin Gözyaşları adlı albümünde, "Kalp Atışlarım 78 BPM" adlı parçada Sagopa Kajmer'e eşlik etmiştir. Aynı yıl Sagopa Kajmer ile düet yaptıkları "Günlerim Ağlak" ve "Aklımın Odaları" adlı 2 parçayı internet yoluyla servis etti. 2005 yılının başında Sagopa Kajmer'in Pesimist EP 3 adlı albümünde "Süper Sperm" adlı parçaya eşlik etti. Aynı sene Sagopa Kajmer'in Romantizm albümünde, "Sago vs Kolera" adlı parçaya eşlik etti.

24 Eylül 2005 tarihinde prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer'in yapmış olduğu ilk solo albümü Karantina Embryo'yu dinleyenleriyle buluşturdu. Yine 2005 yılınnda Kuvvetmira Disstortion EP adlı albümde 2 şarkısı yer aldı. Aynı sene kendi albümlerini çıkarmak ve yeni yeteneklere daha geniş imkânlar sunmak üzere Sagopa Kajmer ile 11 Ağustos 2005 tarihinde kendi plak şirketleri olan Melankolia Müzik'i resmen kurdular.

2006 yılında Kafile adlı ilk toplama albümü Melankolia etiketiyle çıkardılar. 2007 yılında Sagopa Kajmer ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey Melankolia etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Bu albüm Türkiye'de ilk kez bir kadın ve erkek rap sanatçısının birlikte çıkardıkları albümdür. 2007 yılında internet single olarak "Taş Dibe Düşmez"i yayınladı. 2008 yılında ise İnziva adlı solo albümünü yayınladı.

2009 yılında Sagopa Kajmer'in Saykodelik Ep adlı albümünde Sagopa Kajmer ile birlikte söyledikleri "Bilinmezlik" adlı düet şarkısı yer aldı. 2010 yılında ise Sagopa Kajmer ile 2. düet albümleri olan Bendeki Sen'i Melankolia müzik etiketiyle çıkarmışlardır. 2011 yılında "Fil Style", 2012 yılında ise “Kim Buna Dayanır” ve “Gerilim , Macera ve Suç” şarkılarını internet single olarak paylaştı.

2012 yılında ise Orda Olmak albümünü çıkarmış ve bu albüm ile iyi bir satış başarısı yakalamıştır. 2013 yılının başlarındaysa "Orda Olmak" adlı parçasını internet üzerinden yayınlamıştır. "Orda Olmak" adlı şarkı Orda Olmak albümünde yer almamaktadır. 2013 yılında Radyo Boğaziçi 10. Müzik Ödülleri'nde ”Yılın Rap Sanatçısı” seçildi.

Sagopa Kajmer'in 2013 yılında çıkarmış olduğu Kalp Hastası adlı albümde "İster İstemez" şarkısında eşi Sagopa Kajmer'e eşlik etmiştir. 23 Eylül 2013 tarihinde ise doğum gününe özel olarak hazırladığı "Minik Yıldız" şarkısını yayınladı. 9 Kasım 2013'te 2014 yılında yayınlanacak yeni solo albümünün tanıtım şarkısı ''Den Den Koy''u yayınladı ve 2014 yılının Şubat ayında bu şarkının bir klibi de yayınlandı.

2014 yılında Sagopa Kajmer'in Pesimist Ep 6 isimli albümünde "Yutkunuyorum" isimli parçaya eşlik etti. 2014 yılını 2015 yılına bağlayan gece saat 00:00'da "Bir Bir Anla" isimli yeni single'ını bir kliple yayınladı. 25 Şubat 2015 günü Kolostrofobi Ep 2 adlı 12 şarkılık bir EP yayınladı. 14 Temmuz 2015 günü "İmitasyon Dağlar" adlı single tüm dijital müzik platformlarından yayınlandı.

İkimizi Anlatan Bir Şey, Kötü İnsanları Tanıma Senesi, İnziva, Kalp Hastası ve Orda Olmak albümlerinin grafik tasarımını yaptı. İkimizi Anlatan Bir Şey albümünün ilk videosu "Kolaysa Anlat"ın grafik tasarımını kendisi yaptı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zeynep Sever Demirel sonunda ikna oldu