Kolombiya'da sel bilançosu belli oldu: 370 ölü

Kolombiya'da sel bilançosu belli oldu: 370 ölü

Kolombiya Devlet Başkanı Santos, ülkede 31 Mart gecesinden itibaren patlak veren sel felaketlerinde toplam 370 kişinin öldüğünü duyurdu.

07 Mayıs 2017, Pazar 13:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Cali kentinde düzenlenen Ulusal Risk Komitesi toplantısının ardından yağmur sezonunda meydana gelen doğal afetlerle ilgili basın mensuplarına açıklama yaptı. Santos, ülkedeki sel felaketleri ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerinin sayısının 370'e yükseldiğini duyurdu. 

Ülkede ilk yağmur döneminde 192 şehirde sel, nehir taşkını, toprak kayması gibi acil durum gerektiren olayların yaşandığını belirten Santos, bu felaketlerde toplamda 370 kişinin yaşamını yitirdiğini, 76 kişinin de halen bulunamadığı kaydetti.
 

GELECEK HAFTA KRİTİK


Sputnik'in haberine göre Santos, gelecek hafta yağışların zirve yapmasının beklendiğine işaret ederek, yetkililere dikkatli olunması ve gerekli tüm önlemlerin alınması çağrısında bulundu. 

Öte yandan Ulusal Afet ve Risk Yönetimi Birliği (UNGRD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mocoa kentindeki sel felaketinde ölenlerin sayısının 331'e çıktığı ve şehirde halen 71 kişiye ulaşılamadığı aktarıldı.

Kolombiya'nın güneyindeki yönetim bölgesi Putumayo'nun 45 bin nüfuslu başkenti Mocoa'da 31 Mart gecesi başlayan yağışlar, Mulato, Sangoyaco ve Mocoa nehirlerinin taşmasına neden olmuş, nehirlerin dağlardan taşıdığı çamur ve dev kayalar bazı mahallelerin tamamen yok olmasına yol açmıştı.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Arap ülkelerinin çoğu ramazanın salı günü başladığını açıkladı