Komşuyu rüzgâr yaktı

Komşuyu rüzgâr yaktı

24 Ağustos 2009, Pazartesi 10:02
A A

Yunanistan’ın başkenti Atina’da 3 gün önce başlayan orman yangını dün zenginlerin yaşadığı ve bölgelere kadar yayıldı. Yüzlerce ev küle döndü. Acil yardım isteyen Yunanistan’a İtalya 2 uçak, Kıbrıs Rum Kesimi de 1 helikopter gönderdi. Fransa’nın göndermeyi planladığı 2 uçak ise teknik arızalar nedeniyle havalanamadı.

Şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamayan ve hızla yayılan yangında 120 bin hektar (200 bin futbol sahası) ormanlık alan tamamen yandı. Yetkililer vatandaşlardan bölgedeki evleri boşaltmalarını istedi. Fakat vatandaşlar bölgeden uzaklaşmak yerine evlerini kurtarmak için yangınla mücadele etmeyi tercih etti.

40 kilometrelik bir alana yayılan yangına 12 uçak, 8 helikopter, ülkenin bütün kentlerinden bölgeye gönderilen 156 itfaiye otosu ve 30 su tankeri, 600 itfaiyeci, 340 asker müdahale ediyor. Yangının çıkış nedeni ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Eşe niyet ormana kısmet!

Bu arada yangın bölgesinin dışındaki bir yerleşim bölgesinde çıkan orman yangınına yabancı uyruklu bir şahsın, üzerine yanıcı madde döktüğü eşini ateşe vermesinin neden olduğu belirlendi.

Bu arada ülkede son 24 saatte 83 orman yangını çıktı. 2007’de Atina’da çıkan orman yangınında 70 kişi ölmüştü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.