Konserve kapağı sandığı yüzük, tarihi eser çıktı

30 yaşındaki amatör hazine avcısı olan Ben Bishop, Glastonbury yakınlarındaki bir alanda konservenin çekme halkası sandığı cisim, tarihi eser yüzük çıktı

06 Eylül 2018, Perşembe 20:38 Son Güncelleme: 06 Eylül 2018, Perşembe 21:05
A A
10 BİN POUND DEĞERİNDE

10 BİN POUND DEĞERİNDE

İngiltere'de fabrika işçisi olarak çalışan Ben Bishop, metal ararken tarihi eser buldu. Bulunan eser kökenleri 1550'li yıllara dayanan I.Elizabeth'in döneminden kalma altın bir yüzüktü. Başta bir kola kutusunun açma halkası olduğunu sandığı yüzüğün yaklaşık 10 bin pound değerinde olduğu düşünülüyor. 27 Eylül'de Derby'deki Hansons Auctioneers'da açık artırmayla satışa sunulacak.

"KOLA AÇMA HALKASI SANDIM"

"KOLA AÇMA HALKASI SANDIM"

Glastonbury'deki Somerset'te yaptığı keşifle ilgili konuşan 30 yaşındaki Bishop, şunları söyledi: "Bunun bir kola açma halkası olduğunu sanmıştım. Yıllar boyunca bu çöplükte çok fazla benzer açma halkası buldum."

"ŞOKTAN DİLİM TUTULDU"

"ŞOKTAN DİLİM TUTULDU"

"Çimleri kaldırdım ve kazmaya başladım, başka bir tane daha açma halkası bulmaya çalışıyordum. Ama ışıl ışıl bir şey gördüm ve çamurdan ayrıldığımda eski bir altın yüzük olduğunu fark ettim. Bu bulduğum ilk altındı. Şoktan dilim tutuldu, yaklaşık 40 dakika boyunca hiçbir şey söylemeden yere bakarak oturdum."

NEREDEYSE 500 YAŞINDA

NEREDEYSE 500 YAŞINDA

Çift başlı bir kartalın yer aldığı yüzük, o zamandan beri Elizabeth'in simgesi olarak kabul ediliyor. Bu yüzüklerin tarihi 1550'li yıllara kadar uzanıyor. Bu da yüzüğün neredeyse 500 yaşında olduğunu gösteriyor.

"HAZİNE BULMAK İÇİN UĞRAŞIYORDUM"

"HAZİNE BULMAK İÇİN UĞRAŞIYORDUM"

Açıklamalarına devam eden Bishop; "7 yıldır hazine bulmak için uğraşıyordum. Başta Doğu Avrupa'ya ait olduğunu düşündüğüm bu yüzüğün Elizabeth tahtına ait olduğunu öğrendim. Yaptığım araştırmalar yüzüğün bir servet ettiğini ortaya çıkardı."

MÜZELER ALMAK İSTEMEDİ

MÜZELER ALMAK İSTEMEDİ

"Yüzük, bir süre müzede incelendikten sonra bana iade edildi. Satmak istediğimde ise müzeler almak istemedi. Yüzük satıldığında elde ettiğim parayı yüzüğü bulduğum arazinin sahibi ile paylaşmayı düşünüyorum." dedi.

Mynet

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.