Kontrollerini aksatan KOAH hastaları risk altında!

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre dünyada ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında 3. sırada bulunan KOAH, özellikle 40 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 10’unda görülüyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, KOAH’ın sık görülen, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen ölüm nedeni olarak bu kadar üst sıralarda yer almasında sebep olarak hastaların doktora geç başvurmasını gösterdi.

16 Kasım 2021, Salı 12:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

KOAH hastalığının ilk belirtileri sigara kullanımı sonucu da görülen öksürük ve sabahları balgam çıkarma ile ilgili olduğu yorumu yapılarak önemsenmiyor.

Hastalığın erken teşhis edilmesi ve tedavi sürecinin başlatılabilmesi adına, belirtiler görülmeye başladığında hekime başvurulması gerekiyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof Dr. Nurhayat Yıldırım "Belirtilerin göz ardı edilmesi sebebiyle hastaların teşhislerinde gecikme yaşanıyor. Oysa hastalığın ilk belirtiler sonrasında saptanması oldukça önemli. Erken evrede hastalık tespit edilir ve sigara kullanımı bırakılırsa hastalık durdurulabilir ve akciğerlerdeki fonksiyon kaybı önlenebilir.” diyor.

KOAH’lılar için kritik uyarılar

KOAH’lılar için kritik uyarılar

Salgın döneminin henüz sonuna gelmediğimizi ve tedbirleri elden bırakmamamız gerektiğini özellikle vurgulayan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, KOAH’lılar için şu kritik uyarılarda bulundu:

Tüm dünyada aşılamanın hızlanması ile başlayan normalleşme sürecine rağmen, birçok hasta virüs korkusuyla hastaneye gidemiyor, bu da, hastalıkların takip ve tedavisine olumsuz yansıyor.

Özellikle düzenli tedavi ve takibin büyük önem taşıdığı KOAH vakalarında, hastalar kendilerini virüsten koruma konusunda salgın başındaki hassasiyetlerini sürdürmeli ancak tedavilerini aksatmamalılar” şeklinde konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, hekimlerin sıkı hasta takibi ile hastalarını düzenli muayeneye teşvik etmesi gerektiğini ifade ediyor.

  • COVID-19 virüsü ile gelişen enfeksiyona yakalanma ihtimalini en aza indirmek ve enfeksiyondan korunmak için mümkün oldukça evde kalın.
  • COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma riskini azaltmak için el hijyenine dikkat edin.
  • Temizlenmemiş ellerle göz, burun ve ağza dokunulmayın, çantada el dezenfektanı taşıyın.
  • Kıyafetlerinizi mutlaka yüksek derecede, en az 25 dakika yıkayın.
  • Eve misafir kabul etmeyin.
  • Ev ortamını düzenli olarak havalandırın.
  • Çevrenizde ateşli, öksüren bir erişkin ya da çocuk varsa onlardan uzak durun.

Kronik solunum rahatsızlıkları olan hastaların salgında daha fazla risk altında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, COVID-19 enfeksiyonu belirtilerinin KOAH hastalarında başka enfeksiyon veya nedenlere bağlı akut alevlenme ve zatürre tipi belirtilere benzediğini hatırlatarak; ateş yüksekliği, öksürük, solunum sıkıntısı veya nefes darlığında artış gibi belirtiler başlaması durumunda KOAH’lıların en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini hatırlattı.

Hastaneye gitmeniz gerektiğinde

Hastaneye gitmeniz gerektiğinde

  • Hastaneye gidilmesi gereken durumlarda mutlaka maske takın.
  • Hastaneye yalnız gidemiyorsanız, sadece tek refakatçi ile hastaneye gidin.
  • Randevu saatinde orada olun, bekleme odasında çok fazla vakit geçirmeyin.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karaciğeri temizleyen besinlerle karaciğer yağlanmasının önüne geçin!