Konutta vergi müjdesi

Orta ve dar gelirlilerin aldığı konutlardan alınan vergiyi düşüren düzenleme Mart ayında bitiyordu. Hükümet yeni bir kararla bu kararnameyi Eylül ayına kadar uzattı. Bu arada noter masrafı da azaltılıyor.

04 Şubat 2017, Cumartesi 20:29
A A
Konutta vergi müjdesi
Konutta devam eden kampanyalara bir destek de hükümetten geldi. Detayları Maliye Bakanı Naci Ağbal açıkladı.

Eylül'de başlayıp Mart'ta biten konut tesliminde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e düşmüştü; bu süre Mart sonundan Eylül sonuna uzatııldı. Uygulama 2013-2016 sonuna kadar alınan ruhsatları kapsıyor.

Yeni bakanlar kurulu kararıyla 1 Ocak sonrası alınacak ruhsatlar için de bir düzenleme yapıldı. Eğer emlak vergisi değeri metrekarede bin-2 bin lira arasındaysa KDV yüzde 8 olacak. Eskiden bu oran yüzde 18'di. Emlak vergi değeri metrekarede bin liraya kadar olan konutlar için vergi yüzde 1 olacak. Eskiden yüzde 1'lik dilime metrekaresi 500 liraya kadar olan konutlar giriyordu şimdi daha çok konut yüzde 1'lik dilime girecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.