Konya'da bir ilçe diken üstünde! Sayı her gün artıyor!

Konya’nın Karapınar ilçesinde oluşan 300’den fazla obruğa zamanla yenileri eklenirken, obruk çevresindeki araziler ekilmeye, vatandaşlar da normal yaşantılarına devam ediyor

21 Ekim 2018, Pazar 15:55 Son Güncelleme:
A A
Konya'da bir ilçe diken üstünde! Sayı her gün artıyor!

Karapınar’da son olarak geçtiğimiz ay, Gaziosmanpaşa Mahallesi Sırnık mevkiinde, içinden yol geçen mısır tarlalarının arasında 30 metre derinliğinde, 20 metre çapında obruk oluşmuştu. İçine tilki düşmesiyle de gündeme gelen bu obruğun etrafındaki tarlalarda bulunan mısırlar hasat edilirken, obruğun etrafı tel örgü ile çevrildi.

Obruğun yakınında arazisi bulunan ve 45 yıldır çiftçilik yaptığını ifade eden Mehmet Alkan, göçüklerin yıllardır çevrede olduğunu ancak bu mevkide ilk kez bu sene oluştuğunu söyledi.

 “BU HAYAT SÜRECEK”

Obruklarla birlikte yaşadıklarını anlatan Alkan, “Nasıl olacak biz nereye gideceğiz? Bu hayat sürecek. Nerede öleceğini, nereye gideceğini bilemezsin. Ekimini yapacak, geçimini sağlayacak. Burada doğduk burada gideceğiz biz. Benim yaşım 53, ben 45 senedir çiftçilik yapıyorum. Buralarda tarla sürüyoruz, çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Mehmet Alkan, obruğun oluştuğu gün ile ilgili de konuşarak, “Deprem oluyordu sanki. Ses geliyordu. Yerin altı oynuyordu Allah muhafaza. Şimdi ses sakinleşti. O olay yok” ifadelerini kullandı.

Çiftçilik yapan Gökhan Kalkan (30) ise, obruğun oluştuğu günden bahsetti. O gün saat 10.30 sıralarında obruk yakınında tarlası bulunan bir komşusunun sosyal medyadan canlı yayın yaptığını, kendisinin oradan haberdar olduğunu anlatarak, “Daha sonra buraya saat 3-4 gibi geldim. Aynı sesler geliyordu, canlı yayın sırasında duyduğum sesler geliyordu. Hatta yaklaşamadık. Sanki yeraltı suyu, akıntı vardı” şeklinde konuştu.

“BURADAN HİÇBİR TARAFA GİDEMEYİZ”

Obruğun yakınındaki tarlada çiftçilik yapan Ali Toy (49) da, yapacak bir şey olmadığını ifade ederek, “Başımıza geleni çekeceğiz. Buradan hiçbir tarafa gidemeyiz. Bu tarla bizim olduğu müddetçe buradayız. Ancak tarla komple giderse öyle gideriz. Yoksa buradayız biz. Böyle kısım kısım kopacak biz de bakacağız” diye konuştu.

Karapınar ilçesi çevresinde obruk oluşumları 2000’li yıllardan sonra giderek artış gösterirken, 2017 yılına kadar irili ufaklı 300 civarında obruk tespit edildi. İlçede yerleşim yerleri yakınlarında da obruk oluşumları başladı. 2017 yılında 9 tane obruk oluşumu kayda geçerken, bu yıl içerisinde 11 tane meydana geldi.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...