Köpekler corona virüs için eğitilecek

Köpekler corona virüs için eğitilecek

İngiltere'de özel olarak eğitilecek köpeklerin corona virüsü tespit edip edemeyecekleri araştırılacak. Araştırma için ise 500 bin sterlinlik fon sağlanacak.

16 Mayıs 2020, Cumartesi 09:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, özel olarak eğitilecek köpekler, virüsle ilgili yeni bir araştırmanın parçası olacak. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Durham Üniversitesi ve Tıbbi Teşhis Köpekleri adlı araştırma merkezinin iş birliği yapacağı çalışmaya, devlet de 500 bin sterlinlik fon sağlayacak.

Çalışmada, kanser, sıtma ve parkinson gibi hastalıkları teşhis edebilen köpeklerin, semptom göstermeseler bile koku örneklerinden insanlarda corona virüsü tespit edip edemeyeceği araştırılacak. Çalışmanın ilk aşamasında, corona virüsü taşıyan ve taşımayan kişilerden koku numuneleri toplanacak. Daha sonra 6 köpek, numunelerden virüsü tespit edebilmeleri için kapsamlı bir eğitime tabi tutulacak. Başarılı olunması durumunda köpekler, salgınla mücadelede kullanılacak.

'Kesinlik oranı önemli'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlık Bakanı Yardımcısı James Bethell ise, çalışmanın virüsü tespit etmede hızlı sonuç almak açısından önemli olduğunu belirterek, "Kesinlik oranı önemli. Bu yüzden de bu deneme, bize 'Covid köpekleri'nin virüsü güvenilir bir şekilde tespit edip edemeyeceğini ve yayılmasını durdurmada etkili olup olamayacağını söyleyecek" dedi.

AA 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Rum yönetiminden oyun: Türkiye insani yardımı engelliyor