Köpekler için zararlı olan meyve ve sebzeler

Sağlıklı beslenme denildiği zaman akla meyve ve sebzeler gelir. İnsanların beslenmesinde oldukça önemli yer tutan meyve ve sebzelerden bazıları köpek dostlarımız için zehir işlevi görüyor. Biz yemek yerken gözlerimizin içine bakan köpeklerimize dayanamayıp yemek verme hatasına düşebiliriz. Köpeklerin zehirlenmesine neden olabilecek meyve ve sebzeleri derledik...

24 Mayıs 2021, Pazartesi 17:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KÖPEKLERE ZARARLI OLAN MEYVELER

KÖPEKLERE ZARARLI OLAN MEYVELER

Meyvelerdeki şeker oranının yüksek olması nedeniyle köpeklere meyve verilmesi oldukça zararlıdır. Özellikle bazı meyvelerdeki şeker oranının yüksek olması, köpeklerin zehirlenmesine yol açabiliyor. Köpekler için bazı zehirli meyveler şöyle:

1- ÜZÜM

Üzümün çok az miktarı bile köpeklerde böbrek hasarına yol açabiliyor. Ayrıca aşırı oranda şeker içeriyor. Sadece yaş üzüm değil, kuru üzüm de köpekler için zararlıdır.

2- TRABZON HURMASI

Trabzon hurmasının çekirdekleri köpekler için zehirlidir. Yüksek ateşe ve ishale neden olabilir.

3- AVOKADO

Avokadonun kabuğu ve çekirdeği de dahil herhangi bir kısmı, köpeklerde zehirlenmeye yol açabiliyor. Ayrıca solunum sorunlarına ve ishale de neden oluyor.

4- MEYVE ÇEKİRDEKLERİ

Kirazın çekirdeğinde siyanür bulunduğu için, köpeklerin kiraz yemesi ciddi zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Şeftali, elma gibi meyvelerin çekirdekleri de köpekler için zehirlidir.

KÖPEKLERE ZARARLI OLAN SEBZELER

KÖPEKLERE ZARARLI OLAN SEBZELER

Havuç, tatlı patates gibi sebzelerin köpeklere iyi geldiği biliniyor. Bazı durumlarda bu sebzelerin köpeğin yemeğine katılması da tavsiye ediliyor. Ancak köpekler için zehirli sebzeler de mevcut. Öyleyse köpeklere zararlı olan sebzelere göz atalım.

1- DOMATES

Köpekler aşırıya kaçmamak şartıyla olgunlaşmış domates yiyebilirler ancak olgunlaşmamış domates köpekleri zehirleyebilir. Olgunlaşmamış domatesin içerdiği tomatin isimli madde, köpeklerin böbreklerine, sinir ve sindirim sistemlerine zarar verir. Domates yetiştiriyorsanız, köpeğinizin ona yaklaşamayacağı bir yerde yetiştirmelisiniz.

2- SOĞAN VE SARIMSAK

Fazla miktarda yenen soğan ve sarımsak, köpeğinizin kırmızı kan hücrelerinin tahrip olmasına neden olabilir. Çiğ hali de pişmiş hali de köpekler için zararlıdır.

3- IŞGIN

Işgın bitkisi, köpeklerin sinir ve sindirim sitemleri ile böbreklerine zarar verecek madde içerir. Işgından zehirlenen bir köpekte, titreme nöbetleri ve kalp sorunları görülebilir.

4- PATATES

Patatesin çiğ ve yeşil hali köpekler için zehirlidir. Çiğ ya da yeşil patates yiyen bir köpekte mide bulantısı, kusma, kalp düzensizliği gibi belirtiler görülebilir. Pişmiş patates ise köpekler için zararlı değildir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sahiplerin aklındaki tek soru: Kediler nasıl yıkanmalı?