Köpekler için zararlı olan meyve ve sebzeler

Sağlıklı beslenme denildiği zaman akla meyve ve sebzeler gelir. İnsanların beslenmesinde oldukça önemli yer tutan meyve ve sebzelerden bazıları köpek dostlarımız için zehir işlevi görüyor. Biz yemek yerken gözlerimizin içine bakan köpeklerimize dayanamayıp yemek verme hatasına düşebiliriz. Öyleyse bu hataya düşmemek için köpekleri zehirleyen meyve ve sebzelere bir göz atalım.

25 Aralık 2019, Çarşamba 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Meyvelerdeki şeker oranının yüksek olması nedeniyle köpeklere meyve verilmesi oldukça zararlıdır. Özellikle bazı meyvelerdeki şeker oranının yüksek olması, köpeklerin zehirlenmesine yol açabiliyor. Köpekler için bazı zehirli meyveler şöyle:

Üzüm

Üzümün çok az miktarı bile köpeklerde böbrek hasarına yol açabiliyor. Ayrıca aşırı oranda şeker içeriyor. Sadece yaş üzüm değil, kuru üzüm de köpekler için zararlıdır.

Trabzon hurması

Trabzon hurmasının çekirdekleri köpekler için zehirlidir. Yüksek ateşe ve ishale neden olabilir.


Avokado

Avokadonun kabuğu ve çekirdeği de dahil herhangi bir kısmı, köpeklerde zehirlenmeye yol açabiliyor. Ayrıca solunum sorunlarına ve ishale de neden oluyor.

Meyve çekirdekleri

Kirazın çekirdeğinde siyanür bulunduğu için, köpeklerin kiraz yemesi ciddi zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Şeftali, elma gibi meyvelerin çekirdekleri de köpekler için zehirlidir.

Havuç, tatlı patates gibi sebzelerin köpeklere iyi geldiği biliniyor. Bazı durumlarda bu sebzelerin köpeğin yemeğine katılması da tavsiye ediliyor. Ancak köpekler için zehirli sebzeler de mevcut. Öyleyse köpeklere zararlı olan sebzelere göz atalım.

Domates

Köpekler aşırıya kaçmamak şartıyla olgunlaşmış domates yiyebilirler ancak olgunlaşmamış domates köpekleri zehirleyebilir. Olgunlaşmamış domatesin içerdiği tomatin isimli madde, köpeklerin böbreklerine, sinir ve sindirim sistemlerine zarar verir. Domates yetiştiriyorsanız, köpeğinizin ona yaklaşamayacağı bir yerde yetiştirmelisiniz.

Soğan ve sarımsak

Fazla miktarda yenen soğan ve sarımsak, köpeğinizin kırmızı kan hücrelerinin tahrip olmasına neden olabilir. Çiğ hali de pişmiş hali de köpekler için zararlıdır.

Işgın

Işgın bitkisi, köpeklerin sinir ve sindirim sitemleri ile böbreklerine zarar verecek madde içerir. Işgından zehirlenen bir köpekte, titreme nöbetleri ve kalp sorunları görülebilir.

Patates

Patatesin çiğ ve yeşil hali köpekler için zehirlidir. Çiğ ya da yeşil patates yiyen bir köpekte mide bulantısı, kusma, kalp düzensizliği gibi belirtiler görülebilir. Pişmiş patates ise köpekler için zararlı değildir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocuklar için evcil hayvan rehberi (Hangi hayvan çocuklar için daha uygun?)