Köpeklerin de müzik zevki var: Reggae tercih ediyorlar

Spotify listenden şarkı seçmeye çalışırken köpeğinin sana yargılar gözlerle bakış attığını hiç fark ettin mi? 2017'de yapılan bir araştırmaya göre, köpeklerin bireysel müzik tercihleri ​​var ve bunların çoğu reggae ve soft rock tarzında.

30 Aralık 2019, Pazartesi 09:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Reggae ve soft rock önde

Reggae ve soft rock önde

Sadece müzik tercihlerine dayanarak, köpeğinin ve senin muhtemelen çok ortak noktanız vardır. İskoç SPCA ve Glasgow Üniversitesi'nde 2016'da yapılan bir araştırmaya göre, köpeklerin bireysel müzik tercihleri ​​var. Reggae ve soft rock ise en yüksek skoru elde etti. Yani köpekler, Bob Marley ve Fleetwood Mac'ten aşırı derecede hoşlanıyor.


Yapılan araştırmada, köpekler beş farklı müzik türünü dinledi. Bu müzik türleri soft rock, Motown, pop, reggae ve klasik müzikti. Ve ayrıca köpeklerin gerçekten de metal müzik sevme şansları var.

Araştırmacılar daha sonra köpeklerin ne kadar hareket ettiklerini, kalp atış hızlarını ve diğer fizyolojik değişiklikleri gözlemleyerek, köpeklerin stres seviyelerini izlediler.

Tür ne olursa olsun, köpekler müzik dinlerken önemli ölçüde daha fazla zaman ve ayakta durmak için daha az çaba harcadı. Bununla birlikte, reggae müziği ve soft rock, davranışlarda en yüksek pozitif değişiklikleri gösterdi.


Barınaklarda çalacak

Barınaklarda çalacak

Bir köpeğin müzik zevkini araştırmak tuhaf bir şey gibi görünse de, bu bulguların kullanılabileceği çok alan var. Mesela mağazaya gitmen gerekirken köpeğini araba yalnız bırakmak zorunda kalabilirsin. Bu durumlarda köpeğinin sevdiği şarkıyı açman, onun daha iyi hissetmesini sağlayacak ve seni beklerken arabanın koltuklarını veya direksiyonu kemirmeyecek.

SSPCA'dan Gilly Mendes Ferreira BBC'ye şunları söyledi:

'Şu anda hem Glasgow hem de Edinburgh merkezlerimiz köpek barınaklarında müzik çalabiliyor. Gelecekte her merkez dört ayaklı arkadaşlarımıza köpek onaylı bir çalma listesi sunabilecek.'

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzmanlar uyardı: Evcil hayvanlar da koronavirüse karşı aşılanmalı