Köprü faciasının yıldönümünde acılar tazelendi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde, 6 Nisan 2012'de meydana gelen 15 kişinin öldüğü köprü faciasının 3'üncü yıldönümünde düzenlenen törende acılar tazelendi. Ölenlerin yakınları, '6 Nisan Anıtı'ndaki törende gözyaşı döktü

A A
Köprü faciasının yıldönümünde acılar tazelendi

İlçenin girişindeki 252 metrelik Çaycuma Köprüsü’nün 48 metrelik bölümünün çökmesiyle o sırada köprüden geçen 4 kişi ve içinde 11 kişinin bulunduğu minibüs, alttaki Filyos Çayı’na düştü. Aralarında dönemin Çaycuma Belediye Başkanı AK Parti’li Mithat Gülşen’in babası 79 yaşındaki Kemal Gülşen’in de bulunduğu 11 kişinin cesedi bulundu. Mithat Gülşen’in yeğeni üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Sezgin Gülşen, ev kadını 49 yaşındaki Kadın Saraç, 66 yaşındaki Tahir Özkara ve 59 yaşındaki Necati Azaklıoğlu’na ise hala ulaşılamadı.

FACİANIN 3’ÜNCÜ YILINDA TÖREN

Facianın 3’üncü yılı nedeniyle Çaycuma Belediyesi’nin köprünün yanındaki kavşağa, ölenlerin anısına yaptırdığı 6 Nisan Anıtı’nda tören düzenlendi. Törene, Kaymakamı Serkan Keçeli, Çaycuma Belediye Başkanı CHP’li Bülent Kantarcı, İlçe Emniyet Müdürü Seyfi Ömer Paça, İlçe Müftüsü Mahut Rauf Arcaklıoğlu, faciada hayatını kaybedenlerin aileleri ve vatandaşlar katıldı. Faciada ölenler için Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okundu, dua edildi. Dua edilmesi sırasında ölenlerin yakınlarından bazıları gözyaşlarını tutamadı.

KÖPRÜDE AĞLADILAR

Törenin ardından cesedi bulunamayan Sezgin Gülşen’in komşusu Fatma Gülşen, "Sezgin’im hala çıkmadı. Sezgin’imi çıkarın bana. Hala bulamadılar. Sezgin’im niye çıkmıyor. Yolları döşüyorsunuz. Nasıl hala bulunmadı. Annesi evden çıkamıyor. Bir komşuya gidemiyor. Deli sanıyorlar. Sezgin’imi bulamadılar ama yolları yaptılar" diyerek tepki gösterdi. Ölenlerin yakınlarından bazıları ise facianın yaşandığı köprünün yanına giderek dua etti ve gözyaşı döktü. Ölen Necati Azaklıoğlu’nun oğlu Bahattin Azaklıoğlu, faciada babasını ve iki dayısını kaybettiğini belirterek, "Acıdan başka ne hissedebiliriz ki. Babam hala bulunamadı. Adaletin tecelli etmesini bekliyoruz" dedi.

Faciada kardeşi Veli Kaya, amcası Ali Rıza Kaya ve eniştesi Necati Azaklıoğlu’nu kaybeden Halil Kaya ise olayın ardından verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Halil kaya, "Acımız büyük. Bu anma bir nebze de olsa teselli veriyor. Suçlular bulunamadı. Suçluların belediyenin üstüne yüklendiğini duyduk. Yanımızda kimse durmadı" dedi.

SORUŞTURMA İZNİ ÇIKMADI

Çaycuma Cumhuriyet Başsavcılığı’nın faciayla ilgili soruşturma izni istediği Karayollaı Kastamonu Bölge Müdürlüğü için Kastamonu Valiliği, DSİ 232’nci Şube Müdürlüğü için Zonguldak Valiliği, Çaycuma Belediyesi için de İçişleri Bakanlığı izin vermemişti. Ölenlerin yakınlarının soruşturma izni verilmeyen 3 kurum aleyhine Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’nde açtığı tazminat davalarından ise 7’si sonuçlandı. 3 kurum aleyhine açılan davalarda ölenlerine yakınlarına toplam 630 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Gürkay GÜNDOĞAN- Yeliz ALAGÖZ/ ÇAYCUMA(Zonguldak),(DHA)

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Muzaffer Tekin'in cenaze törenine katılan isimler