Korkunç bir site!

Korkunç bir site!

Dünya üzerindeki 73 bin özel güvenlik kamerasını yayınlayan site, sizi de endişelendirebilir!

09 Kasım 2014, Pazar 20:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sahibi olmadığımız web kameralarını uzaktan kolayca izlemek, sanırız çok kolay bir iş olmamalı. Ancak bir web sitesi, varsayılan parolayı kullanan 73 bin IP kamerasını bir arada listeliyor ve çektiği görüntüleri akış olarak yayınlıyor.

Insecam, 11.000'i ABD'den olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden IP kameralarından akış sunduğunu ileri sürüyor. Siteye baktığımızda park alanları ve mağazaların yanında oturma odaları ve yatak odalarının da kameralarını görebildik. Bu durum, önemli bir güvenlik açığını gösteriyor olsa gerek.

Site, "güvenlik ayarlarının önemini göstermek üzere tasarlandığını" iddia etse de reklam gösteriyor ve bu işten para kazanıyor. Sitede Google'dan bulunmasının imkanı bulunmayan bir görüntü yer almıyor; sadece tüm kameraları erişimi daha kolay bir hale getiriyor.

Varsayılan parola dahi olsa, bir avukatın Motherboard'a yaptığı açıklamaya göre parolayla korunan kameraları yayınlamak ve izlemek, ABD'de suç teşkil ediyor. Sitenin kim tarafından işletildiği belli değil, ancak IP adresi Moskova'yı işaret ediyor.

Resimlerle: iPhone 6 Plus'ın kamerası testte

Kaynak: CHIP Online

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020’nin En İyi Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması'nın kazananları belli oldu