Corona günlerinin yazar adaylarına 'merdiven altı' kurs uyarısı

Yeni tip corona virüs salgını, evlerinde daha fazla zaman geçiren ve kafasında hep bir kitap yazmak olan kişileri "online yaratıcı yazarlık" eğitimlerine yöneltti. İnternette onlarca kişi yaratıcı yazarlık kursu vermeye başladı. Bu kişilerin pek çoğu yaratıcı yazarlık konusunda herhangi bir yetkinlik sahibi değil. Sosyal izolasyon günlerinden önce bir sınıfın 30 kişiden oluştuğu, ancak karantina döneminden sonra yaratıcı yazarlık kursuna katılan kişilerin günlük olarak 70'e yükseldiğine dikkat çekiliyor.

30 Nisan 2020, Perşembe 09:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Talep arttı

Talep arttı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından sosyal izolasyonun süresi uzadıkça, yazmayı planladıkları kitabı kağıda dökmek için en uygun zamanı bulduklarını düşünenler, online "yaratıcı yazarlık" eğitimlerine talebi artırdı. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi'nde "yaratıcı yazarlık" eğitimi veren Prof. Dr. Murat Gülsoy da corona virüs salgınının ardından eğitimlerini "online" ortama taşıyan yazarlardan. Kitaplarıyla 2001 Sait Faik Hikaye Armağanı, 2004 Yunus Nadi Roman Ödülü, 2013 Notre Dame de Sion Ödülü ve 2014 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü alan Murat Gülsoy, 15 yıldan uzun süredir yazarlık eğitimi verdiğini anlattı.

15 yıldan uzun sürede

15 yıldan uzun sürede

Yaratıcı yazarlık eğitiminin sadece hikayeleri daha iyi anlatmayı değil, aynı zamanda dilin geniş imkanlarını keşfetmeyi de sağladığını dile getiren Gülsoy,

Edebiyat her şeyden önce bir dildir, üstelik son derece gelişkin imkanları olan bir dil. Ancak şöyle bir yanılsama oluyor, insan anadilini tam anlamıyla bildiğini sanıyor. Oysa sıradan bir eğitimle anadilimizin imkanlarını tam anlamıyla kavrayamıyoruz. Hele ki içinde bulunduğumuz dönemde yaygın medyada kullanılan dili de düşündüğümüzde bu iyiden iyiye bir sorun haline geliyor" dedi.

Uzun süredir yazmayı planladıkları kitabı yazıya dökmeye karar verenlere yaratıcı yazarlık eğitimi almalarını öneren Gülsoy, kurs verdiği 15 yıldan uzun sürede bu eğitimlerin ne kadar yararlı olduğunu gözlemlediğinin altını çizdi.

Merdiven altına taşındı

Merdiven altına taşındı

İstanbul Üniversitesinde aldığı İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitiminin ardından şiir, roman ve eğitim alanında kitaplar yazan Can Akkiriş de koronavirüs salgınının ardından eğitimlerini sanal ortama taşıdı. Ekonomik sıkıntı yaşayan bazı kişilerin "yaratıcı yazarlık" adı altında sanal ortamda atölye açtığını belirten Akkiriş, şöyle konuştu:

Salgından önce yaratıcı yazarlık eğitimi veren 6-7 atölyeyken, şu anda bu sayı 70'in üzerine çıktı. 'Bunlar kimler?' derseniz, bu işin eğitimini almış kişilerden ziyade, 'Ben çok kitap okuyorum bu işi yapabilirim.' diyenler de var, matematik öğretmeni ama 'Ben de yazıyorum.' diyerek ders vermeye kalkanı da var. Sadece yazmak bu eğitimi vermek için yeterli değil. Benim öğrencilerim arasında edebiyat öğretmeni bile var. Dolayısıyla yaratıcı yazarlık eğitimi bile 'merdiven altı'na taşındı.

30'ken 70 oldu

30'ken 70 oldu

Sanal ortamdan yaratıcı yazarlık atölyesi arayanlara uyarıda bulunan Akkiriş, "Birincisi, eğitimi verenin eğitimi nedir ona bakmaları, ikincisi öğrencileri ne yapmış, kaçının eseri, kitabı yayınlanmış ona bakmaları. Onun dışındakilerin hepsi para ve zaman kaybı. Bazıları bu işin yapılamayacağı kadar düşük ücretler alıyorlar. Çok yüksek rakamlar isteyenler de var." dedi.

ABD'deki George Mason Üniversitesi Yaratıcı Yazarlık ve Edebiyat Bölümü mezunu olan Yeşim Cimcoz da salgın öncesinde haftalık toplantılarına ortalama 30 kişi katılırken, sosyal izolasyon sürecinde bu sayının 60-70'leri bulduğunu anlattı. Cimcoz, katılımcı kitlesinde de bir değişim olduğuna işaret etti. Önceleri öğrencilerinin çoğunluğu kadın, 35-65 yaş grubu bireylerden oluştuğunu belirten Cimcoz, "Şimdi 18 yaşında öğrencimiz de var 70 küsur yaşında da... Erkek öğrencilerimizin sayısı da arttı. Kimi kendi hayatını anlatan bir kitap yazmak istiyor. Kimi de sadece yazarak rahatlamak istiyor." ifadelerini kullandı. Sanal ortamda yaratıcı yazarlık eğitimi veren bazı kişilerin yeterli tecrübeye sahip olmadığına da değinen Cimcoz, kendisi birkaç atölyeye katılmış ve kitap yazmış, ardından da yaratıcı yazarlık eğitimi vermeye başlayan kişilere rastladığını anlattı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karantina temalı ilk dizi geliyor