"Koronavirüs nedeniyle iş yerleri kapanıyor" iddiasına yalanlama

'Koronavirüs nedeniyle iş yerleri kapanıyor' iddiasına yalanlama

Sosyal medyada koronavirüs önlemleri kapsamında "tüm iş yerlerinin kapatılacağı" gibi ifadelerin yer aldığı 'gizli' ibareli sahte 'Sağlık Bakanlığı genelgesiyle' ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi.

16 Mart 2020, Pazartesi 12:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de corona virüs için önlemler alınırken sosyal medyada Sağlık Bakanlığı genelgesi gibi oluşturulmuş sahte belgeler dolaşıma sokuldu. Asılsız belge kısa sürede çok sayıda hesaptan paylaşıldı. 

Yalanlama geldi 

Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ilgili paylaşımla ilgili olarak "Bu belge sahte, bu haber yalan. Kesinlikle itibar etmeyiniz. Hesabın kapatılması için Twitter nezdinde gerekli işlem başlatıldı, sizler de lütfen şikayet ediniz." ifadelerini kullandı.


Bakan Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya dolaşıma sokulan belgenin gerçeği yansıtmadığı, doğru haberlerin yapılan resmi açıklamalar olduğunu söyledi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, corona virüs ile ilgili sosyal medyada yapılan provakatif paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, genel güvenliği ve iç huzuru tehdit eder mahiyetteki maksatlı yayın, yalan haber ve paylaşımlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri de, son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız paylaşımların tespitine ilişkin çalışma başlatmış, kamuoyunu endişeye düşürme amaçlı paylaşım yapan 29 kullanıcıyı, gerekli işlemler için ilgili birimlere bildirmişti.

Soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, koronavirüs ile ilgili sosyal medyada "gizli belge" başlığıyla yayılan görsele ilişkin soruşturma başlattı.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul Adliyesi'nde davalar ertelendi