Koruma altındaki pelikanı öldürdüler

Koruma altındaki pelikanı öldürdüler

Muğla'daki Bafa Gölü'nde nesli tükenmek üzere olduğu için koruma altına alınan pelikan, kaçak avlanmaya çalışan kişiler tarafından vuruldu

23 Ocak 2015, Cuma 09:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bafa Gölü’nde inceleme yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yöneticileri, nesli tükenmekte olan pelikanın öldürülmesine büyük tepki gösterdi.

EKODOSD tarafından vurulan Tepeli Pelikanla ilgili, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Aydın İl Şube Müdürlüğü’ne haber verildi. Bölgeye gelen Şube Müdürü Nihat Andaç “Nesli tehlike altında ve tamamen koruma altında olan bir türün vurulmasını çok üzüldük. Bu önemli kuş türü ve yaşam alanları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yasal koruma statüleri ile korunmaktadır. Ekiplerimiz özellikle hassas olan alanlarda gece-gündüz koruma çalışmaları için denetimlerini yapmakta ve gelen her ihbarın en hızlı şekilde takibini yapmaktadır. Yerelde yaşayan halk ve sivil toplum örgütleriyle sürekli diyalog halindeyiz. Aynı zamanda bu konuda bilinçlendirme çalışmalarını sürdürmekteyiz. Vurulan pelikanı tahnit yaptırarak Doğa Koruma Merkezinde sergileyip, özellikle eğitim kurumundaki öğrencilerin bu nadir tür hakkında bilgilenmeleri ve koruma duyarlılığını kazanmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

'ÇOK NADİR BİR TÜR'

Tepeli Pelikanların korunmasına yönelim bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) biyolojik çeşitliliği korumayı amaçlayan yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerini desteklemek için başlattığı “Türkiye’nin Canı Hibe Programı” kapsamında desteklediği ve EKODOSD - Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle sürdürdüğümüz ’Tepeli Pelikanları Koruyoruz’ proje kapsamında yaptığımız izleme çalışmaları için bugün Bafa Gölü’ndeydik. Bafa Gölü’nde pelikanları izlerken suyun içindeki cisim dikkatimizi çekti. Karşıdan bakınca naylon çuval vb. malzeme olarak düşünmüştük; fakat yanına gittiğimizde çok üzücü bir olayla karşılaştık.

Nesli tehlike altındaki bu önemli kuş türü, bilinçsiz cahil kaçak avcılık yapan kişiler tarafından vurulduğu tahmin edilmektedir. Yaklaşık 3 metre kanat açıklığı olan ve 10 kilogramın üzerindeki devasa pelikan vurularak öldüğü tespit edilmiştir. Tepeli Pelikanlar doğa koruma için bayrak tür sayılan nadir bir tür olup bu tür üzerine yapılacak her türlü koruma çalışmaları ülkemizin uluslararası ölçekte saygınlık kazandıracaktır. Yöre insanları arasında Tepeli Pelikanların çok sevildiği, hatta yerel balıkçılar tarafından ağlarından çıkan küçük balıkların verildiği bilinmektedir. Ne yazık ki seyrekte olsa bu tür üzücü olaylarla da karşılaşılmaktadır. Koruma çalışmalarına mutlaka avcılarda destek vermelidir. Bilinçsiz ve kötü niyetli avlanmanın önüne geçilmelidir“ dedi.

'GÖRMEK İSTEYEN BİNLERCE İNSAN VAR'

Pelikanların korunması için büyük çaba sarf ettiklerini kaydeden Sürücü, “Nesli küresel ölçekte tehlike altında bir kuş türü olan Tepeli Pelikanların tüm Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da yaşayan popülasyonunun yaklaşık 4/1’i ülkemizde ürediği ve tüm bu coğrafyada yaşayan bireylerin yarısının Türkiye’de kışladığı bilinmektedir. Bu nedenle Tepeli Pelikanların dünyada korunması için Türkiye’deki şartlar ve koruma çalışmaları çok önemlidir. Ülkemizdeki en önemli üreme alanlarından biri olan Büyük Menderes Deltası’ndaki pelikanların beslenme alanlarının başında Bafa Gölü gelmektedir. Hem bu kuşları hem de onların yaşam alanları olan sulak alanları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve özellikle burada yaşayan yöre insanlarının işbirliğiyle korunması gerekir.

Nasıl ki Panda dünyada nadir bir tür ise, kuşlar arasında da Tepeli Pelikanlar nadir bir türdür. Dünyada bu harika güzellikteki nadir kuşu görmek isteyen binlerce insan bulunmaktadır. Onları korumak ve nesillerini çoğaltmak hepimizin görevi olmalıdır. O nedenle bu tür projelerin mutlaka desteklenmesi gerekir“ diye konuştu.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 6 kez ertelenmişti: En pahalı James Bond galası