Koza İpek Grubu'nda aramalar gece boyu sürdü

Koza İpek Grubu'nun Ankara'daki merkezinde polis araması gece boyu sürdü. El konulan malzemeler sabah 05:00'te emniyete götürüldü. 24 saati aşkın süredir holding merkezinde arama yapıyor. Öte yandan Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in annesi Melek İpek bu sabah holding binasına gitti

02 Eylül 2015, Çarşamba 11:48
A A
Koza İpek Grubu'nda aramalar gece boyu sürdü

Ankara  Yenimahalle’deki binaya dün sabah saatlerinde gelen ekiplerin aramaları gece de devam etti. Aramalar sonucunda el konulan malzemeler, emniyet aracına konuldu. El konulan malzemeler saat 05.00’te Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Polis ekipleri henüz binadan ayrılmadı.

'HANGİ AMAÇLA YURT DIŞINA GÖNDERİLDİ'

Dün sabah saatlerinde Koza İpek Grubu'na polis tarafından operasyon başlatılmıştı. Operasyonla ilgili olarak yayımlanan savcılık yazısında “Şirketlerin yasal faaliyetleri neticesinde kazanılan para olup olmadığının tespiti, bu paraların hangi amaçlarla yurtdışı hesaplarına gönderildiğinin, bu transferlere ilişkin bilgiler ve tüm bu transferlerin şüpheli işlem olarak MASAK’a bildirip bildirilmediğinin tespiti gerekmektedir" ifadesi kullanıldı.

4 MİLYAR DOLARLIK FARK 'HİMMET' Mİ

Savcılık kaynakları, İpek grubuna ait şirketlerin resmi olarak 3 milyar dolar geliri olduğunu bildirdiğini ancak yurtdışına transfer edilen paranın 7 milyar 40 milyon dolar olduğunu iddia ettiler.

Gelir ve transfer edilen para arasındaki yaklaşık 4 milyar dolarlık miktarın nasıl kazanıldığının incelenmeye muhtaç durum olduğunu vurgulayan savcılık kaynakları “Paranın himmet adı altında toplanan paralar olduğu şüphesini duymaktayız” iddiasını gündeme getirdi.

'İKİ KARDEŞ KAVGA EDİYOR GİBİ GELİYOR' 

Öte yandan, Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek’in annesi Melek İpek, sabah saatlerinde aramaların devam ettiği holdingin merkez binasına gitti

Melek İpek, burada bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, Akın İpek’in kaçmadığını belirterek, "Akın Bey İngiltere’ye kaçmaz, kaçmadı, kaçmayacak. Çünkü kaçmasını gerektirecek hiçbir şey yok" dedi.

Anne İpek, şunları söyledi: "Akın Bey’in 7 kat yerin altına inseler, gökyüzüne çıksalar bir hatasını bulamazlar, bulamayacaklar da Allah’ın izniyle. Bu gelip geçici bir dönem. Bunun hakkında şu anda çok şey söylenebilir ama söylemiyorum.

Rabbim bizi sabreden kullarından etsin. Bunu yaptıranlar da benim düşmanım değil. İşin en acısı o. İki kardeş kavga ediyor gibi geliyor bana ve ben üzgünüm.

Benim oğlum asla ve asla hiçbir hata yapmamıştır, Allah’ın izniyle de yapmayacaktır. Bugüne kadar aile olarak yaptığımız tek şey, ekmeğimizi paylaştık, karıncayı incitmedik, hiç ayrım yapmadan tüm insanlara yardımcı olduk ve bundan sonra da hayatımın sonuna kadar aynı şekilde devam edeceğim. Hiç kimse bizi yolumuzdan çeviremeyecek. Bunları esefle kınıyorum, ayıplıyorum. Bu yazılanlar, çizilenler, anlatılanlar var ya bize yakışmadı, yapışmayacak da. Sivrisineğin vızıltısı kadar da benim üzerimde tesiri yok." 

Sıradaki haber yükleniyor...