KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milyonlarca kişinin katılım sağladığı KPSS Ortaöğretim, 7 Ekim Pazar günü gerçekleşti. Soru ve cevaplar ise sınavın ardından 2 gün içinde yayınlandı. Bu kritik sınavın üzerinden 1 hafta geçerken memur adayları ısrarla "KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusuna yanıt arıyor.

15 Ekim 2018, Pazartesi 15:22
A A
KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınava giren milyonlarca memur adayı bu soruya kilitlenmiş vaziyette... Soru ve cevapların yayınlanmasıyla birlikte sonuç hakkında fikir edinen adaylar, sınavın üzerinden 1 hafta geçerken asıl sonuçlara ulaşmak istiyor. Peki, KPSS Ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS Ortaöğretim sonuçları için kesin tarihi ÖSYM daha önce sınav takviminde duyurmuştu. Takvime göre sonuçlar 8 Kasım 2018 günü açıklanacak. Adaylar, sonuç belgesini ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecek.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.