Kraliçe 2. Elizabeth'ten tahtı bırakacağı iddialarına yanıt

İngiliz basını, kraliyet kaynaklarının, Kraliçe 2. Elizabeth’in tahtı Prens Charles’a bırakmaya hazırlandığı iddiasını yalanladığını bildirdi

20 Ağustos 2017, Pazar 20:50
A A
İDDİALARI YALANLADI

İDDİALARI YALANLADI

Sunday Times gazetesinde bugün yer alan habere göre, kraliyet ailesi kaynakları, 91 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth’in tahtı "saltanat naibi" olarak oğlu Prens Charles’a bırakmaya hazırlandığı iddiasını yalanladı.

Saray kaynakları, Elizabeth’in sağlığı yerinde olduğu sürece tahtta kalmayı sürdürmeye kararlı olduğunu vurguladı.

'OĞLUNA GÜVENMİYOR'

'OĞLUNA GÜVENMİYOR'

Elizabeth’in oğlu Prens Charles’a güvenmediği" söylentileri bulunuyor. Kraliçenin bu görüşü, Charles’ın 1997’de şüpheli bir trafik kazasında ölen eski eşi Prenses Diana ile ilgili kısa süre önce bir televizyon kanalında yayımlanan programda da dile getirilmişti.

'CHARLES ÜMİTSİZ VAKA'

'CHARLES ÜMİTSİZ VAKA'

Söz konusu programda yer alan görüntülerde, eşi Charles tarafından aldatıldığını ve bir gün ağlayarak Kraliçe 2. Elizabeth'e gittiğini anlatan Diana, Kraliçe'nin kendisine, "Ne yapman gerektiğini bilmiyorum. Charles, ümitsiz bir vaka." dediğini aktarmış ve "Bu cevabın kendisinde travmaya neden olduğunu" belirtmişti.

PRENS EMEKLİYE AYRILDI

PRENS EMEKLİYE AYRILDI

Kraliçenin tahtı 68 yaşındaki oğlu Prens Charles’e devredeceği yönündeki söylentiler, 96 yaşındaki eşi Prens Philip’in ağustos başında kraliyet görevlerinden emekliye ayrılmasıyla yoğunlaşmıştı.

150 BAŞBAKAN GÖRDÜ

150 BAŞBAKAN GÖRDÜ

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu sürede Winston Churchill'den Theresa May'e kadar toplam 13 İngiliz başbakanı gördü. 2. Elizabeth İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika ve Papua Yeni Gine’nin de aralarında olduğu irili ufaklı bir dizi ülkenin de hükümdarı konumunda. Bütün bu ülkeler dikkate alındığında Elizabeth'in eskittiği başbakan sayısı 150'yi geçiyor.? 

STALİN SOVYETLER BİRLİĞİ'NİN LİDERİYDİ

STALİN SOVYETLER BİRLİĞİ'NİN LİDERİYDİ

Kraliçe 1952 yılında tahtta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği'nin lideriydi, ABD Başkanı ise Harry Truman'dı.

Kraliçe'nin 1953 yılındaki taç giyme töreni, televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni olmuştu. Kraliçenin tahtta kaldığı süre içinde dünyada "Soğuk Savaş" başladı ve bitti, "Berlin Duvarı" inşa edildi ve yıkıldı.

EN UZUN SÜRE TAHTTA KALAN HÜKÜMDAR

EN UZUN SÜRE TAHTTA KALAN HÜKÜMDAR

6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth, İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanını taşıyor. Elizabeth, 2015 yılında 89 yaşındayken büyükannesi Kraliçe Victoria'nın en uzun süre tahtta kalma rekorunu kırmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Avrupa turuna çıkıp üç büyük kentte DEAŞ’ın saldırılarına denk gelen kadın