'Kralların yiyeceği' Hatay'da bulundu! Kilosu 2 bin euro

Hatay ve Kahramanmaraş'ta 'siyah elmas' ya da 'kralların yiyeceği' olarak adlandırılan trüf mantarı bulundu. Trüf mantarının kilosu ise 50 ila 2 bin euro arasında değişiyor

08 Temmuz 2017, Cumartesi 10:26
A A
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Odun Dışı Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 2018’e kadar uygulanacak olan 'Trüf Mantarı Eylem Planı' kapsamında bölgede araştırma başlattı.

KOKLAYARAK BULDU

Trüf Uzmanı Ziyafet Arslan’ın yönetimindeki ekipte, bu konuda eğitimli olan bir köpek de yer aldı. Uzman köpek, toprağın 5 ile 20 santimetre altındaki ağaç köklerinde yetişen trüf mantarlarını kısa sürede buldu.

Köpeğin tepki verdiği alanlarda yapılan kazılarda trüf mantarlarına rastlandı.

DÖRTYOL, BELEN VE ANDIRIN’DA

Yapılan aramalarda Kahramanmaraş’ın Onikişubat ile Andırın, Hatay’ın ise Dörtyol ve Belen ilçelerinde trüf mantarları bulundu. Bulunan türler inceleme için Selçuk Üniversitesi’ne gönderildi.Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Dünyada 'siyah elmas' veya 'kralların yiyeceği' olarak adlandırılan trüf mantarının toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde ağaç köklerinde yetiştiği bilinen yaklaşık 200 türü bulunuyor. Türkiye’de doğal olarak nemli, ormanlık alanlarda yetişen bu mantar keşfedilmemiş hazine olarak adlandırılıyor. Tabiatta en fazla domuzlar tarafından tüketilen ve özel eğitimli köpeklerle toplanan trüf mantarının kilosu türüne göre 50-2 bin euro arasında değişiyor. Daha önce tespit edilmiş olan noktalar olan Kahramanmaraş Onikişubat Elmalar Mahallesi, Andırın, Dörtyol, Belen ilçelerinde aramalar yapıldı. Bazı alanlarda ise trüf emarelerine rastlandı."

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.