Kuaför salonlarındaki ölümcül tehlikeye dikkat!

Güzelleşmek uğruna kimi zaman saatlerimizi geçirdiğimiz kuaförlerde gerekli kuralla uyulmadığı zaman tehlikeli durumlarla karşılaşmak olası. Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, "Ortak kullanılan fırça, saç şekillendiricileri, cımbız ve manikür aletleri iyi dezenfekte edilmezse Hepatit B, C ve AIDS hastalıklarına sebebiyet verebilir, boya alerjisi ise öldürebilir" diyerek uyarılarda bulundu. 

01 Mayıs 2018, Salı 16:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kendi manikür setiniz olsun

Kendi manikür setiniz olsun

Dünyada her yıl birçok kadının manikür yaptırırken AIDS kaptığını unutmamak gerekiyor. Manikür yaptırırken sadece kullanılan manikür aletlerinin değil elinizi soktuğunuz kabın bile temizliği büyük önem taşıyor. Bu nedenle manikür yaptıran kadınların kendi manikür setleri ile güzellik salonlarına gitmelerinde fayda var. Bunun dışında ağda yaptırırken de hijyen kurallarına mutlaka uyulması gerekiyor. Bazı durumlarda kanamaya da neden olan ağda işleminde hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde birçok ciddi hastalığa neden olabiliyor. Ciddi enfeksiyonların yanı sıra siğil (HPV), Hepatit B ve C riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ağdaya dikkat

Ağdaya dikkat

Ağdanın size özel olmasına, ağda bezinin temiz olmasına, ağdayı yapan kişinin eldiven kullanmasına mutlaka dikkat edin. Birden çok kişinin kullandığı makyaj malzemelerini kullanmamakta fayda var. Özellikle yüze sürülen fırçaların, makyaj süngerlerinin size özel olması önemli. Birden fazla kişinin kullandığı rujlar uçuklara neden olabileceği gibi, maskaraların defalarca kullanımı ise göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Havludaki bakteri ölümcül olabilir

Havludaki bakteri ölümcül olabilir

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanların kişisel hijyenlerine, kullanılan malzeme ve çalışma aletlerinin dezenfeksiyon ve sterilizasyonuna, çalışma ortamının temizliğine azami özen göstermeleri gerekir. Örneğin havlular küf, mantar ve bakteriler için iyi bir üreme alanıdır. Özellikle de nemli banyo ortamında asılı duruyorlarsa! Kullanılmış kirli ve üzerinde mikrop üremiş havluların mantar ve göz enfeksiyonlarına yol açma riski mevcut. Havlularda da tıpkı sabunlardaki gibi 'staphylococcus aureus' bakterisinin üremesi de mümkün. Dünya Sağlık Örgütü'nün yüksek riskli bakteriler listesinde ilk 5'te bulunan, Yunanca'da görüntüsü sebebiyle "üzüm salkımı" adı verilen bu bakteri, vücutta bakteri üremesine neden olur ve sıklıkla gıda zehirlenmelerine yol açmasıyla tanınır.

Önce test sonra boya

Önce test sonra boya

Saç boyaları bazen istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler, özellikle kalıcı boyalarda daha fazladır. Saç boyasından kaynaklanan alerjiler; yüzde, göz kapaklarında ve kulak arkasında kızarıklık, kabuklanma, sulanma, kaşıntı ve tüm vücutta ödeme neden olabilir. Kimyasal maddelerden kaynaklanan ödem nedeniyle nefes darlığı ve solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir, bu da ölüme kadar giden sonuçlar doğurur. Duyarlı kişilerde saç boyalarının içeriğindeki herhangi bir madde alerjik reaksiyonun gelişmesine neden olabilir. Ancak bu reaksiyonun en sık sorumlu olanı 'parafenilendiamine (PPD)' maddesidir. Hassas bünyeye sahip kişilerde vücudun bu maddeyle ikinci kez teması, alerjik reaksiyonların başlamasına sebep olmaktadır.

2 gün duş almayın

2 gün duş almayın

İlk defa saçını boyatacak kişiler, boyayı dirseğin iç yüzü ve kulak arkasında test etmelidir. İki gün boyunca kişi duş almamalıdır. Temas bölgelerinde kızarıklık, kabarma ve kaşıntı gibi bulgular oluşursa boya işlemi yapılmamalıdır. Boya sonrasında alerjik bulgular hissedildiğinde, saçlar bol suyla yıkanmalıdır. Alerjisi durumunda; sulanmayı azaltacak kompresler, kaşıntı kesici özelliği olan antihistaminik tabletler ve kortizon içeren kremler kullanılmaktadır. Yaralar enfekte olmuşsa antibiyotikler kullanılır. Ciddi, yaygın vakalarda sistemik kortizon tedavisine başvurulur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlk buluşma sonrası kritik: Sizi hiç unutmamasının yolları