Külçe altın dolu gizli kasası bulundu

Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun annesinin iç mücevher ve külçe altın bulunan gizli kasasına icra memurları tarafından el koyuldu

15 Ekim 2013, Salı 15:43
A A
Külçe altın dolu gizli kasası bulundu

Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, Cem Garipoğlu’nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu’na ait içi mücevher dolu kasa bulduklarını ve bayram sonrası tazminatı ödemedikleri takdir de kasadaki mücevher ve altınları satışa sunacaklarını açıkladı.

Cinayetin ardından katil Cem Garipoğlu ile birlikte babası Nida Garipoğlu, "suç delillerini yok etmek" iddiasıyla, annesi Makbule Garipoğlu, Cem Garipoğlu’nu sakladığı iddiasıyla, amcası Hayyam Garipoğlu, "suçluyu kayırmak" iddiasıyla yargılanmıştı. Dava sonucunda Cem Garipoglu 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Annesi ve amcası 3’er yıl hapis cezası alırken babası beraat etmişti.

KASADAN KÜLÇE ALTIN ÇIKTI 

Adli tıp kurumunda yaşanan ihmal nedeniyle açılan dava kapsamında; ikisi doktor, biri otopsi teknisyeni olmak üzere üç adli tıp görevlisi yargılandı ve yargılama sonucu doktorlar beraat ederken, "görevi ihmal" gerekçesiyle otopsi teknisyeni 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davanın sonuçlanmasının ardından Karabulut ailesinin Cem Garipoğlu’nun ailesine karşı açtığı maddi ve manevi tazminat davası 8 Ekim 2013 tarihinde sonuçlandı. Dava sonunda Garipoğlu ailesinin Karabulut ailesine 37 bin 500 TL maddi, 1 milyon 250 bin TL de manevi tazminat ödemesine karar verildi. Bu karar üzerine Karabulut ailesinin Avukatı Rezan Epözdemir, Garipoğlu ailesinin banka hesaplarını kontrol etti. 24 bankaya yazı yazarak Garipoğlu ailesinin hesaplarını kontrol ettiren Epözdemir, Cem Garipoğlu’nun annesi Makbule Garipoğlu’nun Bahçeşehirdeki bir bankada bulunan özel kasasına el koyuldu. Kasanın içinden çok sayıda mücevher ve külçe altın çıktı. Mahkeme kararı ile haciz memurları kasaya el koydu. 

4.5 YIL SÜRDÜ

Dava süreci ile ilgili bir açıklama yapan Avukat Rezan Epözdemir, Cem Garipoğlu’nun annesine ait ici mücevher dolu bir kasa bulduklarını ifade ederek şunları söyledi: “4,5 yıl çok ciddi bir mücadele sürdürdük. Sosyal sorumluluk projesi olarak takip ettiğimiz bu dosyada yargılama nihayete erdi ve rekor bir tazminat kararı çıktı. Benzer olaylar içinde çok önemli bir karar bu. Bundan sonraki bu gibi olaylarda uygulanabilecek bu tazminat. Biz 24 bankanın genel müdürlerine yazı yazdırdık. Bunlardan gelen cevap üzerine davalıların bir bankada kiralık kasası olduğunu tespit ettik. Bu kasada önemli ölçüde mücevherlerin olduğu tespit edildi. Mahkemece ihtiyaten bunları haciz etti. Bundan sonra gerekçeli kararı almamızın hemen ardından bayramdan sonra, kararı icraya koyacağız. Şayet ödenmese bu tazminat miktarı icra vasıtasıyla bu kasadan çıkan mücevherler ilgili emri icra marifetiyle bir takip yapacağız. Bu mücevherlerin satışı suretiyle mağdur aile tazminat haklarını alacak. Bizde bu olaya sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz"

AVUKATLAR DA ÜCRETLERİNİ AİLEYE VERECEK

Davaya bakan avukat ücretlerinin karşı taraftan alınacağını açıklayan Epözdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ücretleri biz aileye vereceğiz. Biz bu olaya sosyal sorumluluk olarak bakıyoruz. Aile ise bu alınan ücretleri ile kız çocuklarının adına okul yaptırmayı planlıyor Bolu’da. Bayramdan hemen sonra bir takip yapacağız. Kiralık kasada bulunan ziynet eşyalarının tamamını satmak sureti ile acılı aile tazminatının bir kısmını bu şekilde alabilecek. İki milyon TL’lik bir tazminat davası açmıştık. 1 milyon 250 bin TL’lik bir karar çıktı. 37 bin lira maddi tazminat kararı çıktı. Bizim hukuk sistemimizde verilebilecek en ağır manevi tazminat kararıydı. Davalı Makbule Tülay Garipoğlu’na ait bir kiralık kasaydı. Bahçeşehir’de bir banka şubesinde mahkemenin ve bizlerin yoğun çabaları sayesinde kasa tespit edildi. İhtiyati haciz kararı verildi. Gerekçeli kararı bayramdan sonra alır almaz hemen icra işlemlerine başlayacağız. Ödeme yapılmazsa şayet cebri icra yoluyla satmak sureti ile acılı aileye tazminatını bir kısmını almış olacak. Kasaya baktık teyit ettik. Kasada külçe altınlar mücevherler var. Birçok değerli eşya var. İcra memurları kasaya el koydu ve anahtarı aldı, kendi kasasına koydu" 

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...