Küme tipi baş ağrısına tedavi yöntemleri

Nöroloji ve Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, küme tipi baş ağrısı için tercih edilen tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

09 Kasım 2021, Salı 17:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Küme baş ağrıları birkaç hafta boyunca rahatsızlığa neden olabilen ve ciddi ağrı türlerden biridir. Küme baş ağrısı hastayı gece uykusundan uyandıracak kadar şiddetlidir. Genellikle tek taraflıdır ve göz çevresinde ağrı hissedilebilir. Sık atakların olduğu küme döneminden sonra bir iyileşme dönemi vardır. Ancak iyileşme süreci haftalar, aylar hatta yıllar alabilir.


Küme tipi baş ağrısı, şiddetli ağrı çeşitlerindedir

Küme tipi baş ağrısı, şiddetli ağrı çeşitlerindedir

Küme baş ağrısı, yaşam kalitesini bozabilen ciddi bir baş ağrısıdır. Etkili tedavi ile küme baş ağrısı ataklarının süresi kısaltılabilir ve ağrı daha katlanılabilir hale getirilebilir. Ayrıca ilaçlar küme baş ağrısı ataklarının süresini ve sayısını azaltabilir. Küme baş ağrılarının kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte, vücudun biyolojik saatindeki anormalliklerin de küme baş ağrılarında rol oynadığına inanılmaktadır. Migren ve gerilim tipi baş ağrılarından farklı olarak, küme baş ağrıları genellikle yiyecek, hormonal değişiklikler veya stres gibi tetikleyicilerle ilişkili değildir.


Küme baş ağrısı için gözlenen risk faktörleri nelerdir?

-       Sigara kullanımı,

-       Alkol kullanımı,

-       Ailede küme tipi baş ağrısı hastalığına yaşayan birinin olması.

Göz etrafındaki değişiklik küme tipi baş ağrısının habercisi olabilir

Genellikle herhangi bir uyarı olmadan başlar. En sık görülen semptomlar; göz kapaklarında sarkma, göz çevresinde şişlik, soluk veya kırmızı yüz, etkilenen tarafta tek taraflı ağrı ve burun tıkanıklığı, burun akıntısı, sinirlilik, şiddetli yüz ağrısı, baş, boyun ve hatta bazı durumlarda omuzlarda ağrı görülebilir. Migren hastalarının aksine, küme baş ağrısı hastaları ağrı nedeniyle ileri geri sallanırlar veya uzanmak veya oturmak yerine ayağa kalkıp dolaşma ihtiyacı hissederler.

Küme baş ağrıları ağrı ve ataklarla karakterizedir. Ağrının yeri, şiddeti, ilişkili semptomları, sıklığı ve süresi gibi birçok özellik tanı için sorgulanır. Bir nörolog ile görüşme sırasında tanı koyabilirsiniz. Tanı için farklı testler yapılabilir.


Tedavi seçenekleri nelerdir?

Küme tipi baş ağrısı tedavisinde uygulanan yöntemler, atak sıklığı ve süresini azaltarak rahatlatmak amaçlıdır.

Küme tipi baş ağrısında uygulanan diğer tedaviler; sfenopalatin gangliyona radyofrekans uygulaması ise başın arka kısmındaki oksipital major ve minör sinirlere lokal anestezi veya radyofrekans uygulamasını içerir.


En önemli nedeni baş ağrılarının genellikle omuz askıları, boyun eklemleri ve kaslarla ilgili olmasıdır. Bu tedavi sadece şikayet edilen bölgeye değil, genel kas-iskelet sistemine de odaklandığından, kişi ağrıdan kurtulabilir ve genel sağlığını iyileştirebilir. Hastanın uygun şekilde tedavi edilmesinden sonra, tedaviden hemen sonra şikayet edilen ağrı ve ağrıların hafiflemesi hissedilecektir.

Olası riskleri en aza indirgemek için işlemler mutlaka bir algoloji ve ağrı uzmanı tarafından veya denetiminde uygulanmalıdır.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kök hücre tedavisi kesin çözüm mü?