'Kürek sapına dikkat'

'Kürek sapına dikkat'

29 Ekim 2009, Perşembe 15:49
A A
'Kürek sapına dikkat'

Trabzon’da bir restoranın fırın bölümünün dar olması nedeniyle, uzun saplı küreği kullanamayan ustabaşının bulduğu çözüm, fıkraları aratmayacak cinsten.
Kent merkezindeki Atapark semtinde yer alan İnönü Caddesi Mumcular sokakta restoran işleten Hasan Demirci, bir süre önce restoranın iç kısmına bir fırın yaptırdı.
Ancak, küçük ve dar olarak inşa edilen fırında, pideleri fırına sürmek ve almak için gerekli olan uzun saplı küreğin nasıl kullanılacağı hesap edilmedi. 
Çözüm arayışına giren işletme sahibi, fırının ön tarafına bir pencere açtırarak, ustabaşının kullandığı küreğin sapının buradan dışarıya uzatmasını
sağladı.
Ancak, fırındaki çalışması sırasında küreğin sapının arada camdan dışarı çıkması, sokakta yürüyen vatandaşlar için tehlikeli olmaya başlayınca, buna da  bir önlem düşünüldü.
Camdan uzatılan kürek sapının vatandaşlara çarpmaması için restoranın duvarına, "Kürek sapına dikkat" uyarı yazısı asıldı.
Restoranın ustabaşı Mustafa Baş (35), 24 yıllık fırıncı olduğunu ve 2 aydır da bu restoranın fırın bölümünde çalıştığını söyledi.

Fırının dar olması yüzünden pide yapımında kullandığı küreğin sapını camdan sokağa doğru çıkarmak zorunda kaldığını anlatan Baş, "Bazı insanlar, ’dikkat köpek var’, ’dikkat kapan var’ yazısı asıyor. Kürek sapı insanlara zarar verebilir. Biz de önlem alalım dedik ve bu yazıyı yazdık" dedi.

"UYARI YAZISI İŞE YARIYOR"

Uyarı yazısının vatandaşların dikkatini çektiğini ve işe yaradığını belirten Baş, şunları söyledi:
"Fırından sokağa çıkan kürek vatandaşlara vurmasın diye yazıyı yazdık. Bir defasında kürek bir vatandaşa vuracaktı, sıyırdı. Sokak biraz dar ama bugüne kadar önemli bir kaza olmadı. Hafif bir kaza olmuştu. Şimdi yazıyı gören hemen çekiliyor. Vatandaşın da dikkatini çekiyor. Yazıyı gören önce bir bakıyor, dikkatle bir daha bakıyor, bazıları da anlamıyor. Hatlı minibüsler buradan geçerken yazıyı okuyan yolcular diğerlerine gösteriyor"

Fırın önünden geçen vatandaşlardan Ahmet Memişoğlu da, "Enteresan bir yazı. Burası Türkiye.  Her an karşınıza ne çıkacağını bilemiyorsunuz. (Dikkat  köpek var) yazısı var da, (Kürek sapına dikkat) yazısı biraz tuhaf bir yazı  oldu" dedi.

Tuncay Bekar / AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.