Kürtajda orta yolu bulacağız

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtaj sorununa bundan önceki yaşanan tartışmalarda olduğu gibi bir çözüm yolu bulacaklarına emin olduğunu söyledi

11 Haziran 2012, Pazartesi 22:57
A A
Kürtajda orta yolu bulacağız

Türkçe Olimpiyatları’na katılmak üzere bugün saat 20.00’de uçakla Erzurum’a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı hava limanında Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Küçükler ve Daire müdürleri ile çok sayıda partili tarafından karşılandı.

Hava limanında basın toplantısı düzenleyen Bakan Akdağ, "Ülkenin birçok yerinde yapılan Türçe olimpiyatlarından birisi de Erzurum’da gerçekleştirilecek. Bu vesile ile toplantıya katılacağım. Türkçe Olimpiyatlarını kavramsal olarak oluşturudğu maneviyatı çok önemsediğimi ifade etmek etmek isterim. Türkçe kendimizi ifade ettiğimiz en önemli araçtır. Türkçe’nin hem Türkiye’de en güzel şekli ile söylenmesine hem de dünyaya yayılmasına gayret içinde olanlara şükranlarımı ifade ediyorum" dedi.

Son günlerde Türkiye’nin gündemini oluşturan kürtajla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Akdağ, "Başbakanımızın talimatı ile ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bilim adamları, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı özellikle bir rapor ve bazı öneriler hazırlıyor. Ümit ediyorum ki bunları da önümüzdeki hafta Başbakan’a ve daha sonra Bakanlar Kurulu’na takdim edeceğiz. Kürtajın Türiye’de serbest hale getirildiği kanunun adı bile artık çağdaş olmaktan çıkmıştır. Nüfus planlaması kanunu ya da nüfus planlaması kavaramı bugün dünyada kalkmış bir kavramdır. Bu kavramı üreme sağlığı kavramı adı altında alıyoruz. Öncelikle kadının, annenin ve hemen onun akabinde bebeğinin, çocuklarının sağlığı açısından birinci derece ele almak gerekir. Bizde bu gözle meseleye bakıyoruz. Bütün milletimiz şundan emin olmalı ki hem vicdanları hem kadınlarının seçim hakkını hem de anne rahmindeki bebeğin yaşam hakkını koruyacak bir orta yol bulacağız. Bundan önceki benzer tartışmalarda olduğu gibi AK Parti hükümeti olarak bu konuyada milletin vicdanında olumlu bir cevap oluşturacak bir çözüm yolu bulacağıma eminim" diye konuştu.

Bakan Akdağ ve beraberindekiler daha sonra Türkçe Olimpiyatlarının yapıldığı Cemal Gürsel Stadyumu’na gitti.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.