Kuşu kurtaran çobanın elleri kesildi

Ağrı Diyadin'de, elektrik teline kanadı takılan kuşu kurtarmak isterken akıma kapılan 17 yaşındaki çoban Ramazan Taşdemir’in kolları dirsek altından kesildi. Kuş için adeta kendi canını feda eden çobanın annesi, 'Kuşun kanadını kurtarırken, kendisi kolsuz kanatsız kaldı' diyerek gözyaşı döktü

A A
Kuşu kurtaran çobanın elleri kesildi
Ağrı’nın Diyadin ilçesine bağlı Günbuldu köyünde çobanlık yapan Ramazan Taşdemir, 9 Ekim günü, her sabah olduğu gibi yaylada hayvanları otlatırken, bir kuşun kanadının elektrik teline takıldığını ve kurtulmak için çırpındığını gördü. Hemen direğe çıkıp kuşu takıldığı telden kurtaran Taşdemir, direkten inerken, belindeki su matarası yüksek gerilim hattına değince akıma kapıldı.


1.5 SAAT TELDE ASILI KALDI


Direkten düşmek üzereyken, ayağı demire takılan ve telleri tutan Taşdemir’in iki elinde de yanıklar oluştu. Yaklaşık 1.5 saat telde asılı kalan Taşdemir, olay yerine çağrılan TEDAŞ ekiplerince direkten indirildi. Ambulansla önce Ağrı Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Taşdemir, burada yapılan ilk müdahalenin ardından sevk edildiği Erzurum’daki Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Yanık Merkezi Yoğun Bakım Servisi’nde tedaviye alındı.


 

YANIK ELLERİ DİRSEK ALTINDAN KESİLDİ


Doktorların, genç yaşta sakat kalmaması için büyük uğraş sarf ettiği Taşdemir, dün saat 13.00’te ameliyata alındı. Anne Fatma ve baba Mehmet Taşdemir ile çobanın kardeşleri ve akrabaları, ameliyathane önünde, gözyaşları içinde bekledi. Yaklaşık 4 saat süren ameliyat sonrası Taşdemir’in üçüncü derece yanık elleri, dirsek altından kesildi. Yanık Servisi Bölümü Sorumlusu Opr. Dr. Mehmet Öztürk, "Her iki el de çok kötü durumdaydı. Genç yaşta sakat kalmaması için çok uğraş verdik; ama yapacak başka bir şey kalmamıştı ve ameliyatla her iki elini de dirsek altından kesmek zorunda kaldık" dedi.
'KUŞUN KANADINI KURTARIRKEN, KENDİSİ KANATSIZ KALDI’


Ameliyathane önünde oğlunu bekleyen 5 çocuk annesi Taşdemir, "Yavrum, kolsuz, kanatsız kaldı" diyerek, üzüntüsünü dile getirdi. Oğlunun bugüne kadar bir karıncayı bile incitmediğini söyleyen Taşdemir, "Çobanlıkta son günüydü. İstanbul’a gidecekti; ama olmadı. Kuşun, elektrik teline takılan kanadını kurtarırken, kendisi kolsuz, kanatsız kaldı. Ölene kadar ben, kendisine kol kanat olurum; ama onu zor bir yaşam bekliyor" diye konuştu.


KEMİĞİ BİLE YANMIŞTI


Oğlu sakat kaldığı için çok üzgün ve çaresiz olduğunu söyleyen 53 yaşındaki baba Taşdemir ise "Hastanedeki tüm doktorlar, oğlum için seferber oldu; ama kurtaramadılar. Oğlumun yaraları çok derindi. Kemiği bile yanmıştı. Artık bu şekilde yaşamaya çalışması için elimizden geleni yapacağız" dedi.Turgay İPEK / ERZURUM, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Meral Akşener'in yeni partisinde 5 milletvekili oldu