Kuşulular yine oy kullanmadı

Kuşulular yine oy kullanmadı

Kütahya'nın Simav ilçesinin Yerel Yönetimler Yasası'yla köye dönüştürülen beldesi Kuşu'da cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıklar yine boş kaldı.

10 Ağustos 2014, Pazar 17:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kuşu’da bin 468 seçmen, 30 Mart Yerel seçimleri ve ardından 1 Haziran’da yenilenen muhtarlık seçiminde olduğu gibi bugün de cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitmedi. Nurullah Bayram Ortaokuluna kurulan 4 sandıkta saat 08.00’de başlayıp 17.00’de sona eren oy verme süresi boyunca beldelik haklarını geri istediklerini belirten Kuşulu seçmenlerden kimse oy kullanmadı.

2011 TUİK verilerine göre nüfusları 2 binin altına düştüğü için 62 yıllık belediyelik haklarının ellerinden alınarak köye dünüştürülmelerine içerleyen Kuşulular, nüfus azalmasının 19 Mayıs 2011’de ilçede meydana gelen 5.9’luk depremden kaynaklandığını dile getiriyor.

2012-2013 ve 2014 nüfuslarının 2 bin 300 dolayında olduğunu savunan Kuşulular, beldelik haklarını geri alıncaya kadar önlerine konulacak hiçbir sandığa gitmeme kararı aldı. Bu karar kapsamında bu gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimini de boykot eden Kuşulular sandığa gitmedi, sandıklar yine boş kaldı.

1159 nolu Sandık Kurulu Başkanı Nihat Gültekin (46), "Sabah saat 08.00 de sandığı hazırladık. Ancak seçmen oy vermeye gelmiyor. Bekliyoruz" dedi.

1157 nolu Sandık Kurulu Başkanı Muammer Gökalp (39), "Seçmen oy kullanmaya gelmiyor. Biz de oy verme süresi olan saat 17.00’ye kadar bekleyeceğiz" şeklinde konuştu.

  "Seçim havası yok"

Köy halktından Raziye Akın (68), "Belediye Başkanlığı seçimi olsa koşarak sandığa gideriz. Ancak beldeliğimiz elimizden alındığı için bu seçim bizi ilgilendirmiyor. Köyde seçim havası bile yok. Herkes işinde kaydında" dedi.

Köy halkından ev hanımı Ayşe Akın (50), "Bizim nüfusumuz şimdi 2 binin üzerinde. Deprem zamanı nüfusumuz düştü diye 62 yıllık belediyeliğimiz elimizden alındı. Bizde ağız birliği ettik. Belediyeliğimiz geri verilinceye kadar hiçbir seçime gitmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Köy halkından Şefik Aydoğdu (66), "Biz köy olmayı hak etmiyoruz. Belediyeliğimiz geri verilinceye kadar önümüze konulan hiçbir sandığa gidip oy kullanmayacağız. Biz devletimize isyankarlık etmiyoruz. Demokratik hakkımızı kullanıyoruz" diye konuştu.

Köy halkından Şahap Aydoğdu (70), "Biz bir zamanlar ilçe namzediydik. Şimdi köy olduk. Bunu içimize sindiremiyoruz. Yetkililer gelip halimizi görsünler istiyoruz. Sandığa gitmeme yönündeki tepkimiz de bunun için. Kimse bizi dikkate almıyor" dedi.

Köy halkından Nurullah Türe (74), "Kuşu gördüğünüz haliyle köye benziyor mu hiç?. Beldelik hakkımızı geri istiyoruz. Beldelik hakkımızı versinler. Bugün sandığa koşarak gideriz" şeklinde konuştu.

Köy halkından Cafer Tuncer (75), "Beldelik hakkımız için hukuk mücadelesi başlattık. Haklı çıkacağımıza yürekten inanıyoruz. Göreceksiniz. Haklı olduğumuz eninde sonunda anlaşılacak" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar