Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler


Teknoloji hayatımızın ayrılmaz bir parçasıyken laptoplar belki de en önde gelen yol arkadaşlarımızdan biri haline geldi. Hem iş hem de eğlence aracı olabilen laptoplara dair alışveriş yaparken kendinize cevabını vermeniz gereken bazı temel soruları ve cevaplarını derledik.

17 Haziran 2020, Çarşamba 12:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Hangi amaçla kullanacağım?

Hangi amaçla kullanacağım?

Laptop kullanımında hepimizin aklında temel iki işlev vardır: Oyun ve iş. İkisinden birini seçtiğinizde gerekli teknik özelliklerde kullanım amacına göre farklılık gösterebilir. Örneğin oyun laptoplarında özellikle ekran çözünürlüğü ve işlemci gücü ön plana çıkarken iş laptoplarında işlemci, cihaz ağırlığı, farklı giriş yuvalarının olması sizin için ön plana çıkan özellikler olabilir. Her iki amaca yönelik laptop da olmakla birlikte bu noktada da fiyat ölçütü daha önemli hale gelir

İşlemci ve bellek gücü ne olmalı?

İşlemci ve bellek gücü ne olmalı?

İşlemci laptoplarda tüm işlemi yapan ana mekanizmadır. İşlemci üreten yaygın şirketlerin modelleri yıldan yıla değişmekle birlikte kullanım amacınıza göre bu özelliklere göz atabilirsiniz. Örneğin oyun amaçlı laptop alacaksanız, en güncel ve favori oyunlarınızın istediği azami işlemci ve bellek gücüne bakarak kendinize aşağı yukarı bir standart belirleyebilirsiniz. Bellek gücü olan RAM’ler ne kadar fazlaysa aslında o kadar işinize yarar.

Ekran kartını nasıl seçerim?

Ekran kartını nasıl seçerim?

Ekran kartı özellikle laptopların en kritik parçalarından biridir. Güçlü işlemcilerden hızla akan verileri ekranda kolaylıkla görebilmek yani aynı andan birkaç çok veri yüklü program kullanıyorken veya üst düzey çevrim içi bir oyun oynarken sorunsuz bir görüntü akışına sahip olmak ekran kartının marifetidir. Ekran kartı özelliklerinde önce kart serisinin başındaki harflere sonra da ardındaki rakamlara bakmak işinize yarar. Ne kadar çok harf ve ardında ne kadar çok sayı varsa o ekran kartının gücünü gösterir.

Hard disk türü ve boyutu ne olmalı?

Hard disk türü ve boyutu ne olmalı?

Laptopun veri deposu olan hard diskin kullanım amacınıza uygun olması Şart. Özellikle kapsamlı programlar veya oyunları yükleyeceğinizi düşünürsek öncelikle hard disk türü olarak SSD hard diskleri tercih edebilirsiniz. Daha sonra da hard diskin boyutunu, kullanım amacınıza ve orta vadede laptopla neler yapmak istediğinize bağlı olarak seçebilirsiniz. Tavsiyemiz en az 256 GB’lık bir hafızaya sahip olmasıdır.

Hangi firmadan ve ne kadara almalıyım?

Hangi firmadan ve ne kadara almalıyım?

Laptop alırken teknik özelliklerin yanı sıra laptopu nereden alacağınız da sizin gelecek günlerde yaşayabileceğiniz teknik sorunlar, garanti süreci veya bakım işlemleri gibi konularda rahat etmenizi sağlayacaktır. Bunlara gelmeden önce tabii ki uygun fiyatla, kaliteli hizmet veren bir mağazadan alışveriş yapmak her zaman en iyisidir. 

İşte son ama en önemli tavsiyemizle siz de en ucuz laptoplar ve özelliklerine bakabilirsiniz.


*Bu bir ilandır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İftar sofraları için en ideal tatlı: Dondurma!