Lavanta yağının faydaları nelerdir? Lavanta yağı nasıl kullanıır?

Lavanta yağının faydalarını son yıllarda giderek daha fazla duyuyoruz. Lavanta bitkisinde elde edilen lavanta yağı ne işe yarar? Lavanta yağının kullanım alanı bir hayli geniş. Lavanta yağını doğru bir şekilde kullanırsanız lavanta yağının cilde faydalarından daha çok yararlanırsınız. En iyi lavanta yağı, her yeni çıkan markayla değişiklik gösterebilse de de lavanta yağını kendin yapmak da değerlendirebileceğiniz seçeneklerden. Peki lavanta yağının faydaları nelerdir? Lavanta yağı nasıl kullanılır?

11 Temmuz 2020, Cumartesi 10:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Doğal böceksavar

Doğal böceksavar

Lavanta yağının kokusu, sivrisinek ve güve gibi pek çok böcek için doğal bir kovucudur. Özellikle yaz aylarında sivrisineklerin tahriş edici ısırıklarından korunmak için cildinize bir miktar sürebilirsiniz. Ayrıca bir böcek tarafından ısırıldıysanız, lavanta yağının iltihap önleyici özelliklerinden yararlanmak için cildinize bir miktar uygulayarak tahrişi ve acıyı azaltabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Bir sprey şişesinde yarım 20 damla saf lavanta yağını 60 ml damıtılmış su ile karıştırın ve vücudunuza serinletici olarak, yastıklarınıza sakinleştirici hoş bir koku vermesi için sıkın. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Eğer hafif bir koku elde ettiyseniz lavanta yağı damlalarının miktarını artırabilirsiniz. Bu lavantalı suyu sivri sineklerden korunmak için vücudunuza sıkabilirsiniz.

Sivilce tedavisi

Sivilce tedavisi

Dermatolog ve aromaterapistlere göre, lavanta yağı akne tedavisi için en yararlı esansiyel yağlardan biridir. Sivilceye neden olan bakterileri önler, sebumun aşırı artışına neden olan hormon dengesizliklerini tedavi eder ve aknenin ardından oluşan yara izlerini azaltır. Sivilce için kullandığınız krem veya merhemlere az miktarda ekleyerek rahatlama ve iyileşme potansiyelini büyük ölçüde artırabilirsiniz.


Ağrıyı azaltır

Ağrıyı azaltır

Kas ağrıları, gergin kaslar, romatizma ve burkulmalar için mükemmel bir çare olarak bilinir. Lavanta yağı ile düzenli masaj yapmak, eklemlerdeki ağrının giderilmesini sağlayabilir.

Saç bakımı

Saç bakımı

Lavanta yağı saç dökülmesi ve vücudun kendi saç foliküllerini reddettiği bir otoimmün hastalık olan alopesi hastalarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar göstermiştir. İskoçya’da yapılan bir çalışmada, alopesi hastalarının %40’ından fazlası kafa derisine lavanta yağı sürmüştür ve saçlarının büyümesinde artış meydana gelmiştir. Lavanta yağı aynı zamanda erkeklerde kellik için koruyucu bir önlem olarak önerilmektedir. 

Nasıl kullanılır?

Kepekli saçların bakımında da lavanta yağından yardım alabilirsiniz, bunun için kafa derisini birkaç damla lavanta yağı ile ovalayın.


Sindirime yardımcı olur

Sindirime yardımcı olur

Bağırsak içindeki gıdaların hareketliliğini artırarak sindirime yardımcı olur. Ayrıca mide suları ve safra üretimini artırarak hazımsızlık, mide ağrısı, kolik, şişkinlik, kusma ve ishal tedavisine fayda sağlar.

Egzamayı tedavi eder

Egzamayı tedavi eder

Akne, kırışıklık, sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Yaraların, kesiklerin ve güneş yanıklarının iyileşme sürecini hızlandırır. Egzama tedavisi için lavanta yağına papatya eklenir.

Doğal uyku ilacı

Doğal uyku ilacı

Uykusuzluk için alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Yaşlı hastalar üzerinde yapılan araştırmalar, normal uyku ilacı almaktansa, yastığına lavanta yağı yerleştiren kişilerin uyku düzeninin iyileştiğini göstermektedir. Lavanta yağının insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle uyku sorunları için modern uyku ilaçları yerine sık sık kullanılmaktadır. 

Nasıl kullanılır?

Daha derin bir uyku için iki damla lavanta yağını avuç içlerinizde ovalayıp ellerinizi yastığınıza sürün. Eğer lavantanın kokusu çok ağır geliyorsa ayaklarınızın üzerine sürerek de aynı rahatlatıcı etkiyi elde edebilirsiniz.


Dudak çatlaklarına iyi gelir

Dudak çatlaklarına iyi gelir

Çatlamış dudaklarınız için de en güzel bakım lavanta yağında. Dudaklarınızın kurumasından, soyulmasından, ruj sürdüğünüzde çirkin bir görüntü oluşturmasından şikayetçiyseniz lavanta yağını bir pamuk yardımıyla sürüp sonucunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Parfüm olarak kullanın

Parfüm olarak kullanın

Pek çok çiçeğin arasından kokusuyla sıyrılıp ayırt edilebilen lavantayı siz de farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Kulak arkanıza, ensenize ya da bileklerinize sürdüğünüz lavanta yağı değme parfümlere taş çıkartacak ve fazlasıyla da kalıcı olacaktır. Eviniz de bu kokudan nasiplensin istiyorsanız kaloriferin üstüne içine birkaç damla lavanta damlatılmış ılık su koyabilirsiniz. Böylelikle hem ortama hoş bir koku hâkim olur hem de yaratacağınız ferah ortamla yine stres seviyesini düşürebilirsiniz.

Cilt beyazlatmak için lavanta yağı

Cilt beyazlatmak için lavanta yağı

Lavanta uçucu yağları anti-inflamatuardır. Böylece cildin kızarıklık, lekelenme ve gerginleşmesini azaltarak parlatır, doğal cilt tonunu düzeltmenize yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında, bu yağ da koyu renk lekelerini ve diğer cilt renk değişikliklerini azaltabilirsiniz. Lavanta yağı, özellikle cildin yağlı olması durumunda, hiperpigmentasyonla cildi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Cilt mantarı için lavanta yağı

Cilt mantarı için lavanta yağı

Sadece lavanta yağı antibakteriyel gücünü sergilemekle kalmaz aynı zamanda ciltteki mantar enfeksiyonlarını ve tahrişlerini öldürmeye yardımcı olabilir. Lavanta yağının, mantarları yok etme gibi bir güce sahip olduğunu da unutmamalısınız. Daha düşük konsantrasyonlarda germ tüpü oluşumunu ve hifal uzamayı engeller, böylece mantar ilerlemesinide durdurur.

Güneş yanığı için lavanta yağı

Güneş yanığı için lavanta yağı

Sıcak güneşte kaldıktan bir gün sonra seyreltilmiş lavanta yağı kullanarak cildinizde oluşan yanma ve şişmeyi giderebilirsiniz. Cildinizde güneş yanıkları oluştuysa, öncelikle yüzünüzü serin su ile durulayın (veya serin bir duş alın). Ardından, etkilenen bölgeye birkaç damla lavanta yağı eklenmiş hindistancevizi yağı uygulayın. Serin tutmayı ve bol su içmeyi unutmayın. Güneş yanıklarında kalybolan nemi geri getirmek için, günlük 10 bardak su tüketimi, tekrardan gerekli nemi kazanmanız açısından önemlidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Açlık krizi nedir? Açlık krizlerini bastırmanın 10 etkili yolu