Lezzetli köfte yapmanın sırları ve köfte yaparken sıkça olan sorunlara çözümler

Akşam yemeklerinin en sevilen lezzetlerinden birisi de köftedir. Köfte yapmanın püf noktalarını bilmek çok daha lezzetli sofralar hazırlamanıza yardımcı olur. Köfte yapanların en çok sorduğu sorular "Köftem neden dağılıyor?", "Köftem neden çok sert oldu?" veya "Köftemden neden kıyma tadı geliyor?" oluyor. Bütün bu sorunların üstesinden gelmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Köfte yapmanın püf noktaları ve bütün inceliklerini sizler için araştırdık. / Posta.com.tr Özel

11 Ocak 2022, Salı 16:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
KIYMA SEÇİMİ

KIYMA SEÇİMİ

Köfte yapacağınız kıymanın az yağlı veya çok yağlı olması köftenin kıvamını ve tadını oldukça etkiliyor. Az yağlı kıymadan yapılan köfte lezzetli olmaz. Bu nedenle orta yağlı veya yağlı olmalıdır. 

Bir diğer püf noktası ise %70'e %30 oranla karıştırılmasıdır. %70 dana %30 koyun koyulan köftelik kıymada et sonradan değil çekilmeden önce birleştirilmelidir.


NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE!

NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE!

Burada önemli olan 1'e 1 koyulması değil. Dikkat edilmesi gereken kıymanın çeyreği kadar ekmek eklenmesidir. Ekmek kullanırken köfteye eklenmeden önce ekmeğin ıslatılması gerekir. İyice ıslatılan ekmeğin suyunu sıkmayı unutmayın.

Eğer ekmek yerine galeta unu tercih ediyorsanız ekleme oranı yine aynıdır.

Ekmek veya galeta unu muhakkak kullanın. Köftenin toparlanmasını ve pişerken dağılmamasını sağlar.


OLMAZSA OLMAZI SOĞAN

OLMAZSA OLMAZI SOĞAN

Köfteye tadı tuzu veren en önemli malzemelerin başında soğan gelir. Ben soğan sevmem, hayatta doğrayamam diyorsanız köfteyi hazır alın. Yoksa yenecek bir köfte yapamazsınız!

Köftenin içindeki soğanı ya rendeleyerek koyun ya da rondadan geçirin.

Tercihe göre sarımsak da ekleyebilirsiniz.


GİZLİ SIRRI YUMURTA

GİZLİ SIRRI YUMURTA

Köftenin içine yumurta muhakkak koyulmalıdır. Yumurta koyulmazsa köfte kayış gibi olur. Kup kuru köfte yemek istemiyorsanız yumurta koymayı unutmayın.

Yumurta tadını sevmiyorsanız az miktarda süt ekleyin. Köfte harcına eklenen süt, hem yumurta kokusunu ve tadını alacak hem de enfes bir kıvam verecektir.


ANNE KÖFTESİ GİBİ

ANNE KÖFTESİ GİBİ

Maydanoz olmasa da olur ama olursa çok daha güzel olur. Annelerin yaptığı köftelerdeki en büyük dokunuş bir tutam kıyılmış maydanoz eklemekten geçer.


BAHARAT

BAHARAT

Baharat seçimi kişinin damak zevkine göre değişiklik gösterebilir. Köfteye en çok yakışan baharatlarsa hiç şüphesiz tuz, karabiber, kimyon ve pul biber.


DİNLEMİŞ KÖFTE

DİNLEMİŞ KÖFTE

En lezzetli köftenin sırrı ise kesinlikle burada! İyice yoğrulmuş kıymayı en az 10 en çok 3 saat dinlendirin. 

Buradaki amaç içine koyulan soğanla kıymanın etkileşime geçmeye başlamasını beklemek. 


PİŞİRME

PİŞİRME

Izgarada, tavada veya fırında pişecek köftelerin harçlarını birbirinden farklı hazırlayın.

Tavada pişirecekseniz yukarıda verdiğimiz ölçü sizin için çok ideal olacaktır.

Fırında pişecek olan köfte beşamel sos veya salçalı sos ile pişeceği için çabuk dağılabilir. Bu yüzden ekmek oranını çok iyi ayarlamak gerekir. Islatılmış ve suyu iyice sıkılmış ekmeği bir miktar daha fazla koyabilirsiniz.

Izgarada pişen köftenin ekmeği ise tavada pişen köfteyle aynı olması yeterli. Fakat harcı bir miktar daha sulu olmalı. Nedeni ise ızgaranın ateşi köfteyi oldukça kurutacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Bugün ne pişirsem' diyenlere günün menüsü (11 Ocak 2022)