Libya'da katliam: 200 ölü

Libya'da katliam: 200 ölü

Libya'da keskin nişancılar, cenazelerini kaldıran kalabalığa iki gün üst üste ateş açıp katliam yaptı. En az 200 kişi öldürüldü

21 Şubat 2011, Pazartesi 07:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arap dünyasındaki halk isyanlarının sıçradığı Libya iki gündür keskin nişancı dehşeti yaşıyor. Ülkeyi 42 yıldır demir yumrukla yöneten Muammer Kaddafi’nin, Bingazi’de hem önceki gün, hem de dün kalabalıkların üzerine keskin nişancılarını saldığı ortaya çıktı.

İki olayda da öldürülen arkadaşlarının cenazesini kaldıran göstericilere ateş açılırken, bir doktor 200 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Önceki gün ülkenin en büyük ikinci kenti Bingazi’de öldürülen 35 kişinin cenazesinden dönen binlerce kişi, Komuta Merkezi’nin yaklaşık 50 metre uzağından geçerken keskin nişancıların hedefi oldu.

Görgü tanıklarına göre, sokaklardan çekilip komuta merkezlerinde konuşlanan güvenlik güçleri, cenaze kaldıran kalabalığa uzun menzilli silahlar ve hatta uçak savar füzeleri ile gözlem kulelerinden ateş açtı.

"ONLARCA CESET GETİRİLDİ"

Protestocular panik içinde kaçmaya çalışırken bazıları başından vurularak yere yığıldı. Katliam anını kaydeden protestocuların video paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerde ölen kişilerin arasında küçük çocukların da olduğu, hastaneye götürülen bir kişinin de uçak savar füzesi ile başından vurulduğu görüldü.

Yabancı ajanslarda olayda 15 kişinin öldüğü belirtilirken Reuters’a konuşan bir doktor, onlarca cesedin geldiğini söyledi. Doktor, “Sokaklarda yatan insanlar bize yardım etmemiz için yalvarıyordu. Burada bir katliam yaşandı” dedi.

Libya’da yabancı gazetecilerin ülkeye girişinin yasaklanması nedeniyle yaşananlar görgü tanıklarının aktardıkları sayesinde izlenebiliyor. AP’ye konuşan Bingazili bir doktor hastaneye her gün başından ve göğsünden vurulmuş ölülerin ve yaralıların geldiğini söyledi.

"GECELERİ TANKLAR DIŞARI ÇIKIYOR"

En az 200 ceset gördüğünü söyleyen doktor, bu kişilerin 13-35 yaş arasında olduğunu belirtti. Bingazili 53 yaşındaki Jamal Eddin Muhammed de protestocuların dışarı çıkmaya kortuğunu söyledi. “Güvenlik güçleri duvarların arkasına saklandı bazen geceleri kapılar açılıyor ve tanklar dışarı çıkıyor” dedi.

"TÜRKLER DE TUTUKLANDI"

Bu arada önceki gün ‘ülkedeki istikrarı bozdukları iddiasıyla’ aralarında Türklerin de bulunduğu onlarca kişi gözaltına alındı. Resmi haber ajansı Jana tutuklananlar arasında Tunus, Mısır, Sudan, Filistin ve Suriye vatandaşları da olduğunu bildirdi.

Ülkenin önde gelen gelen yaklaşık 50 dini lideri ise, Reuters’a gönderdikleri açıklamada Libya’da, güvenlik güçlerinden öldürmeye son vermelerini istedi.

Libya’daki Türk vatandaşlarının tahliyesi için cumartesiden bu yana Türkiye’den gönderilen 3 uçak 543 yolcuyla geri dönerken bugün Türkiye’den ayrılacak 5 kişilik bir ekip 1500 kişilik kumanyayı Bingazi’deki Türk elçiliğine götürecek.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Arap ülkelerinin çoğu ramazanın salı günü başladığını açıkladı