Lise tercihinde üniversiteye yerleştirme oranına dikkat!

TEOG uygulaması kapsamında liselere girişte kullanılacak Yerleştirme Esas Puanları'nın (YEP) açıklanmasıyla tercih telaşı başladı. Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Öğretmeni Ferhan Uz Güçlü, 14 Temmuz’da başlayarak 24 Temmuz’a kadar sürecek tercih dönemine ilişkin önerilerde bulundu

11 Temmuz 2017, Salı 16:38
A A
8. sınıfı başarıyla bitiren çocuklar ve aileleri, en iyi liseyi seçmeyi amaçlıyor. Aileler için karar aşamasında en önemli konu, özel okul ve devlet okulu arasında tercih yapmak. 8. sınıfı başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercihte bulunabilecek. Ancak özel okul kayıt döneminde kesin kayıt yaptıran öğrenci devlet okuluna kayıt yapamayacağı için son derece dikkatli olunması gerekiyor.                                                                  

TEOG'U ÜNİVERSİTE SINAVIYLA KARIŞTIRMAYIN

Uğur Koleji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi Öğretmeni Ferhan Uz Güçlü, TEOG tercihinin nasıl yapılması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunarak “TEOG yerleştirmesi YGS’den çok farklı. Üniversite sınavından sonra aday istediği yeri kazanamazsa bir sonraki yıl çalışıp tekrar sınava girerek tercih yapabiliyor. Ancak 8. sınıftan 9. sınıfa geçerken böyle bir şansı bulunmuyor” dedi.
 
Bir okulun başarısında en önemli göstergelerinden birinin üniversite kazandırma oranları olduğunu belirten Ferhan Uz Güçlü sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitim müfredatlarını iyi uygulamış, üniversite hazırlık süreçlerinde öğrencilerini destekleme adına iyi çalışmalar yapmış, öğrencilerini rehberlik anlamında iyi bir şekilde yönlendirmiş okulların üniversiteye yerleştirme başarıları da yüksek olacaktır. Dolayısıyla okul seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerden biri de üniversiteye yerleştirme oranları olacaktır.”

'HANGİ TÜR LİSE OLMALI?' DİYE SORUN

Tercih sürecinde okul seçimi yapılırken velilerin ve öğrencilerin sorması gereken ilk soru “Hangi tür lise olmalı?" diyen Ferhan Uz Güçlü, okulun eve uzaklığının, eğitim kadrosunun ve yabancı dil başarısının da seçim yapılırken dikkate alınması gereken önemli hususlar olduğunu belirtti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.