Liselere geçiş sınavı başvuruları bugün başladı (Merkezi sınavla öğrenci alacak okullar)

Liselere geçiş için sınav başvuruları bugün başladı. Milli Eğitim Bakanlığı, 8'inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran'da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjanlarını açıkladı

11 Nisan 2018, Çarşamba 10:25
A A
Liselere geçiş sınavı başvuruları bugün başladı (Merkezi sınavla öğrenci alacak okullar)
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci sınıf öğrencilerinin 2 Haziran'da isteğe bağlı gireceği merkezi sınavla öğrenci alacak fen, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarını kapsayan Türkiye genelindeki okulları ve kontenjanları açıkladı. 

Buna göre aralarında Ankara Fen, Kabataş Erkek, Galatasaray liselerinin olduğu fen, sosyal bilimler liseleriyle, özel program ve proje uygulayan toplam 1369 ortaöğretim kurumu merkezi sınavla öğrenci alacak. Bu kapsamda İstanbul’da 225, Ankara’da 82, İzmir’de ise 62 lise bulunuyor.


İşte sınavla öğrenci alacak liselerin tam listesi


"Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav  Başvuru ve Uygulama Kılavuzu"na www.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Merkezi sınav isteğe bağlı olacak ve sınava katılmak isteyenler başvurularını bugünden itibaren 18 Nisan'a kadar elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullarda yapacak.

Açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri, Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek.
Yurt dışında e-Okul Sistemi'ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören  öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak,  denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleri  veya konsoloslukları üzerinden yapacak.

>>> İŞTE SINAV BAŞVURU KILAVUZU VE OKULLARIN LİSTESİ

Merkezi sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler, elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecek. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için  elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekecek.

Merkezi sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak  yapılacak. 2 Haziran 2018'de yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde  uygulanacak ve çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

22 MAYIS'TAN İTİBAREN SINAV GİRİŞ BELGELERİ ALINABİLECEK

İki bölüm arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullarından  ayrılamayacak.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 22 Mayıs 2018'den itibaren elektronik  ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek  onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

EN GEÇ 09.00'DA HAZIR OLACAKLAR

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler, en geç saat 09.00'da fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacak.

Öğrenciler, sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı  veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kılavuza göre 2 Haziran'da yapılacak merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran'da açıklanacak.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.