Londra'nın tarihi Kraliyet yapıları

ngiltere'nin başkenti Londra, çeşitli dönemlere ait çok sayıda kilise, şato, kale ve saray gibi tarihi esere ev sahipliği yapıyor

10 Ocak 2017, Salı 10:27
A A

Bu eserlerin en önemlileri arasında bulunan Kraliyet yapıları Hampton Court ve Windsor sarayları ile Tower of London (Londra Kulesi) mimari özelliklerinin yanı sıra dönemlerinden çeşitli kesitler sunmaları nedeniyle turistlerce yoğun ilgi görüyor.

Kral 8. Henry döneminde inşa edilen ve yapımı 1525 yılında tamamlanan Hampton Court Sarayı, 8. Henry'den günümüze tüm kral ve kraliçelerden çeşitli izler taşıyor.

Sarayın Great Hall (Büyük Salon) bölümünde düzenlenen konserlerde döneme ait müziklerden örnekler sunuluyor.

Sarayın oyun salonunda ziyaretçiler döneme ait oyunları oynayarak vakit geçirebiliyor.

Windsor Castle (Windsor Sarayı) ziyarete açık olmasına rağmen halen faaliyette olan dünyanın en eski saray yapısı özelliği taşıyor. Buckingham Sarayı ve Edinburgh'daki Holyrood Sarayı ile beraber Kraliyet ailesinin resmi ana rezidanslarından birisi olan yapının temeli 1. William döneminde atılmış. Çeşitli eklerle günümüze kadar gelen sarayda halen Kraliçe 2. Elizabeth dönemsel olarak konaklıyor.

1. William döneminde yapımına başlanan Tower of London (Londra Kulesi ) adlı yapı kompleksi 900 yıllık geçmişi süresince çoğu zaman monarşi yönetimine karşı gelenlerin hapsedilmesi ya da idam edilmeleri amacıyla kullanılmış. Yapının merkezinde bulunan Beyaz Kule olarak bilinen yapı 1078 yılında tamamlanmış.

Yapı bir dönem saraya hediye edilen vahşi hayvanların barınması için de kullanılmış.

 Yapıya ait kulelerden birisinde döneme ait işkence aletleri de sergileniyor.

Yapının merkezinde bulunan Beyaz Kule olarak bilinen yapı 1078 yılında tamamlanmış. Kulede zengin bir zırh ve silah koleksiyonu sergileniyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.