Madımak katliamının 23. yıldönümünde anma töreni düzenlendi

Madımak katliamının 23. yıldönümü sebebi ile Vali Davut Gül önderliğindeki bir heyet, Madımak Oteli'ni ziyaret ederek otelin önüne karanfil bıraktı. Anma etkinliğinde 3 bin polis görevlendirildi

02 Temmuz 2016, Cumartesi 11:12
A A
Madımak katliamının 23. yıldönümünde anma töreni düzenlendi

2 Temmuz 1993 tarihinde  Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin kaldığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın ve 2 otel görevlisinin katledildiği, 2 saldırganın da öldüğü Madımak katliamının  23’üncü yıldönümü için kentteki ilk anma programı Valilik önderliğinde gerçekleştirildi.

Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın  ile çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan bir grup  Madımak Oteli, bugünkü Sivas Bilim ve Kültür Merkezi’ne gelerek, bina içerisinde, olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesine karanfil bıraktı.

Vali Davut Gül açıklamasında şöyle dedi :

"Bugün 23 yıl önce 37 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve hem Sivas’ın hem Türkiye’nin hem dünyanın bütün vicdanlarda olumsuz etkiler bıraktığı bir olay dolayısıyla geldik. Hepinizin bildiği gibi ülkemizde bu tür olayları kaşıyan şer güçler hep olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Anadolumuz’da, Sivasımız’da yüzyıllardır insanlar kültürel farklılıklarını zenginlik olarak sayan barış içerisinde kardeşlik ve dostluk içerisinde yaşayan bir iklim ve ortam var. Bizler için Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Sultan hepsi birbirinden kıymetli ve değerli ve hepi Anadolu’nun mayasına katkı koyan insanlar. Dolayısıyla bu üzücü olayları asla tasvip etmek mümkün değil. Bu olayın hiç şüphesiz en büyük mağduru hayatını kaybeden insanlar ve olayların aileleri. Ama en az onlar kadar mağdur olan bir kesim var ki o da Sivas şehri ve Sivas halkı. Sivas şehrinin, Sivas halkının bu olayla uzaktan yakından alakası yok. Biz hayatın her döneminde, geçmişte de şimdi de de gelecekte de Sivas’taki insanlar kardeşlik içerisinde, dostluk içerisinde barış, dostluk ve hoşgörü içerisinde yaşamış insanlar. Sivas’ta yaşayan insanlar bunun farkında. Bizim bir acımız var. Bu acı hem bizim hem Sivasımız’ın hem insanlığın ortak acısı. Gönül ister ki bu acı, bu yara kabuk bağlasın. Ama zaman zaman bu yarayı kaşımak isteyen insanlar olabiliyor. Fakat Sivas kamuoyu 7’den 77’ye bu konuya duyarlı, hassas, bu konunun farkında. İnşallah bundan sonraki süreçte de bunu istismar etek isteyen kişiler Sivas kamuoyun pirim vermeyecektir. Ben bu olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu tür olayların bir daha olmaması için vatandaşımızın hassasiyetle olaylara bakmasını diliyoruz."

Şehir girişinde arama yapıldı

Düzenlenen anma töreni için gelen  özel araç ve otobüsler ile diğer şehirlerden gelen katılımcılar, şehir merkezi girişlerinde oluşturulan polis kontrol noktalarında durduruldu. Son zamanlarda yaşanan terör saldırılarına karşın, araçlarda aramalar yapılırken, kişilerin de kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra kente girmelerine izin verildi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...