Mağaradan bile kovdular

İsrail, Kudüs'teki evini geçen Ağustos'ta yıktığı Filistinli aileye mağarayı da çok gördü. Filistinli ailenin, yerleştiği mağaranın içinde ve etrafında yaptığı düzenleme çalışması, İsrailli Kudüs Belediyesi tarafından durduruldu

25 Ekim 2013, Cuma 13:15
A A

İsrailli Kudüs Belediyesi, mağaranın içinde ve etrafında düzenlemeler yapıp pencere açan ailenin çalışmalarını durdurmasını isteyerek mahkemeye sevk etti.

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer12754","12754","201310","12754-.jpg");

Baba Halid Zir "Yıktıkları evimin arsası Osmanlı zamanından beri benim aileme aitti. Arsa benimdi. Evimi yıktılar şimdi buraya yerleştim. Kış gelmeden mağaranın içini sıvayıp dışında bir pencere açmak için mağaranın etrafında biraz düzenleme yaptım. İsrail gelip yaptığımın kanunsuz olduğunu söyleyerek hemen beni mahkemeye verdi. Ne yapacağım 5 çocukla ortada kaldım, dedim. Şimdi gene beni mahkemeye verip, hemen düzenlemeye son ver, dediler. Burayı da yıkarlarsa artık sokakta yatacağız. On kere de gelip yıksalar ben buraya gene ev yapacağım" dedi.

Evi yıkıldıktan sonra Filistin yönetimi ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından kendine 10 bin dolar maddi yardım yapıldığını söyleyen Halid Zir "Buradan sonra gidebileceğim tek yer sokak" derken yanında oturan 5 yaşındaki küçük kızı Hala ise olanlardan habersiz babasının yanaklarından öptü.

'YAŞADIĞIMIZ SIKINTIYI DUYUN'

Halid Zir, 12 yıl İsrail hapishanelerinde polise direndiği gerekçesiyle yattığını belirterek, "Tüm Müslümanlar burada, Kudüs’te yaşadığımız sıkıntıyı duyun" diye konuştu.

Kudüs Belediyesi ise daha önce yaptığı açıklamada, Filistinli ailenin evinin yıkım kararının meşruluğunu savunarak evin, inşaat yapmanın yasak olduğu ulusal parkın ortasında yer aldığını ileri sürmüştü.

Evin yıkıldığı Silvan Mahallesi ise Mescid-i Aksa’nın Megaribe kapısına açılan Selahaddin Eyyubi’nin Filistin’i fethettiği zaman yanında gelen Faslı askerlere verip yerleştirdiği tarihi mahallenin bir uzantısı.

'KUDÜS'TE KİRALAR ÇOK YÜKSEK'

Öte yandan Kudüs’te İsrailli belediye yönetiminin Filistinlilerden, kendilerine ait arsalar üzerinde ev yapabilmeleri için istediği ruhsat ücretleri 200 bin dolardan başlıyor. Filistinliler, çoğunlukla bu miktarı ödeyemedikleri için evlerini ruhsat almadan yapıyor ve belediye de ruhsatsız olduğu gerekçesiyle evleri yıkıyor.

Kudüs’te iki odalı bir evin fiyatı bin 500 dolardan başlayıp 10 bin dolara kadar çıkarken, 100 metrekarelik bir evin inşa maliyeti ise 500 bin dolarla bir milyon dolar arasında değişiyor. Bu da pek çok Filistinliyi Kudüs’ten Batı Şeria’ya göçe zorluyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.