Mahkeme FBI'dan yardım isteyecek

Mahkeme FBI'dan yardım isteyecek

09 Eylül 2009, Çarşamba 14:16
A A

Yalova’da, internette tanıştığı sevgilisine kocasını bıçaklatarak öldürtmeye çalıştığı iddia edilen kadın ile sevgilisinin yargılanmasına devam edildi.
Yalova Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasında, tutuklu sanıklar Hilal Güllü (35) ve sevgilisi Hikmet Özbaş (24) ile bıçaklanan eş Sefer Güllü (40) hazır bulundu.
Duruşmada ifadesine başvurulan sanık Hilal Güllü’nün yeğeni Fatmanur Somer, teyzesinin Hikmet Özbaş’ı kendisine arkadaşı olarak tanıştırdığını söyledi.

İlk tanışmalarından yaklaşık 3 ay sonra Hilal Güllü ile birlikte Bursa’nın Gemlik ilçesindeki diğer teyzesinin evine gittiklerini anlatan Somer, "ben, annem ve teyzem otobüsten indikten 15 dakika sonra Hikmet Özbaş da başka bir otobüsten indi. Hep birlikte teyzemin evine gittik. Ancak yaşının küçük olması nedeniyle Hikmet Özbaş’ı hala teyzemin arkadaşı biliyorduk" dedi.
Somer, Gemlik’te 2-3 gün kaldıklarını, son olarak Yalova’ya dönecekleri gün sanık Hikmet Özbaş’ın, teyzesi için, "sevdiğim için can da veririm can da alırım" demesinin ardından ikili arasında bir şey olduğunu anladığını ifade ederek "1-2 hafta sonra Hikmet Özbaş’ı yeniden Yalova’da gördüm. Teyzemle bu kez buluştuklarını biliyordum. Teyzem bu ilişkinin biteceğini ancak benim karışmamam gerektiğini söyledi. Ben de kimseye bir şey söyledim" diye konuştu.

Sanık Hilal Güllü, duruşmada pişman olduğunu belirterek, mahkeme heyetinden tahliyesini istedi.
Sanık avukatları da müvekkillerinin sabit ikametgah sahibi olmaları, delillerin büyük ölçüde toplanmış bulunması ve tutuklu bulundukları süreler gözönüne alınarak, tahliyelerini talep etti.
Eşi tarafından sevgilisine öldürtülmek istenen Sefer Güllü ise her iki sanıktan da şikayetçi olduğunu tekrarladı.
Cumhuriyet Savcısı İhsan Kılıç, mütalaasında, üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, delillerin henüz tam olarak toplanamamış olması ve kaçma kuşkularından dolayı sanıkların tutuklululuk hallerinin devamını istedi.

MİCROSOFT İŞLEM OFİSİNDEN GELEN YANIT

Mahkeme Başkanı, sanıkların internetteki yazışmalarının incelenmesi için Microsoft İşlem Ofisine yazılan yazıya yanıt geldiğini, yazıda, bu şirketin bağlı olduğu Amerikan yasaları gereğince e-posta içeriğini açıklama yetkisinin bulunmadığı, içeriklerin verilebilmesi için iki ülke arasında adli yardım anlaşmasının bulunması gerektiğinin belirtildiğini söyledi.
Akkale, yazıda ayrıca, yazışma içeriklerinin açıklanması konusundaki taleplerin Ankara ya da İstanbul’da bulunan ABD konsolosluklarında görevli FBI yetkililerine yapılması gerektiğinin bildirildiğini kaydetti.

FBI’DAN YARDIM TALEBİ

Mahkeme heyeti, ABD ile Türkiye arasında adli yardım anlaşmasının bulunup bulunmadığının öğrenilmesi için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına, böyle bir anlaşmasının var olması halinde ise mesaj içeriklerinin bilirkişi raporu da eklenmek suretiyle Ankara veya İstanbul’da bulunan ABD konsolosluklarında görevli Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinden istenilmesi için gerekli girişimlerin yapılmasına karar verdi.
Heyet, her iki sanığın tutukluluk halinin devamına da karar vererek, duruşmayı erteledi.

OLAY

Yalova’da, 14 Marttaki olayda Sefer Güllü, evinin mutfağında bıçaklanması sonucu ağır şekilde yaralanmıştı.
Hırsızlık süsü verilen olayı aydınlatan Yalova Emniyet Müdürlüğü, saldırıyı Uşak’ta yaşayan Hikmet Özbaş’ın yaptığını belirlemişti. Özbaş’ın, bir süredir Yalova’da yaşayan Hilal Güllü ile ilişkisi olduğu da ortaya çıkmıştı. Gözaltına alınan iki kişi, sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.