Mahkemenin kararı bebeği ölüme terk etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bebekleri ölmek üzere olan İngiliz ailenin, bebeğin yaşam desteğinin sonlandırmasına karşı çıkan talebini reddetti

24 Nisan 2018, Salı 20:22
A A

Strazburg’ta bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, bebekleri ölmek üzere olan İngiliz aileden, bebeklerinin cuma günü Liverpool’da bulunan Alder Hey Çocuk Hastanesi’nde yaşam desteğinin sonlandırmasının ertelenmesi için bir başvuru aldığını duyurdu. 

Hastanede yatan 23 aylık Alfie Evans’ın ebeveynlerinin cuma günü gerçekleştirilmesi planlanan yaşam desteğinin sonlandırılmasının ertelenmesi ve çocuklarını tedavi için İtalya’ya götürülmesini “kabul edilemez olarak nitelendirerek talebi reddetti.

Mahkeme, karara ilişkin gerekçeleri ise açıklamadı. 

Londra’daki İngiliz Yüksek Mahkemesi, geçen hafta gizemli bir dejeneratif nörolojik hastalıktan muzdarip olan Alfie Evans’ın tedavisine son verilebileceğine hükmetmişti.

Liverpool’daki Alder Hey Çocuk Hastanesi’ndeki uzmanlar, yaşam destek tedavisinin durması gerektiğini söyleyerek daha ileri tedavinin gereksiz olduğunu gösteren tıbbi kanıtların mahkeme tarafından kabul edildiğini belirtmişti. 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.