Malavi'de ehliyet için başörtülü fotoğrafa izin çıktı

Malavi'de ehliyet için başörtülü fotoğrafa izin çıktı

Doğu Afrika ülkesi Malavi’de başörtülü kadınların ehliyetlerde başı açık fotoğraf kullanma zorunluluğu kaldırıldı

31 Mayıs 2017, Çarşamba 19:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ülkenin Yol Trafik ve Emniyet Hizmetleri Dairesinden (DRTSS) yapılan açıklamada, kadınların başörtülerini çıkartmadan çektirdikleri fotoğraflarını ehliyetlerinde kullanabileceği belirtildi. Kararın, Malawi Müslüman Birliği (MAM) ile yapılan görüşmelerin ardından alındığına vurgu yapılan açıklamada, ülke genelindeki ilgili dairelerde Müslüman kadınların durumu konusunda anlaşmaya varıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Müslüman kadınların başörtülerini tamamen çıkarmaları gerekmeyebilir ancak en azından, yüzlerinin tanınması için gerekli yüz hatlarını göstermeleri gerekmektedir." ifadesine yer verildi.

'HÜKÜMETE TEŞEKKÜR EDERİZ'


MAM Başkanı Alhaji Twaibu Lawe de, birliğin trafik otoritesiyle anlaşmaya varmak için yoğun çalışmalar yaptığını söyledi. Lawe, "Yetkililerle bu konuda bir dizi görüşme gerçekleştirdik, bu kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin çağrılarımızı dikkate aldığı için hükümete teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

İnternet üzerinden yayın yapan Nyasa Times, Beatrice Maulidi ve Agness Kamoto adında iki Müslüman kadının, ehliyet alabilmek için trafik dairesi yetkilileri tarafından başörtülerini çıkarmaya zorlandığı belirtilmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Endonezya'da yanardağ patlaması